7 دروغ درباره چربی سوزی - مجله فیت شیپ
تغذیه نکات تغذیه

۷ دروغ درباره چربی سوزی

7 دروغ درباره چربی سوزی فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ
 

در این مطلب می خواهیم از ۷ دروغ درباره چربی سوزی صحبت کنیم اما شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تاکنون دروغ های بسیاری در رابطه با چربی سوزی و کاهش وزن شنیده باشید. با اتکا به این توصیه های مهمل و بیهوده انتظار داشتید که به راحتی لاغر شوید اما این مهم رخ نداده و پس از تلاش های فراوان ناامید شده اید. پس از آن نیز هرکجا صحبت از لاغری می شود، می گویید چاقی ما ارثی است و لاغر نمی شویم، این همه تلاش کردیم و لاغر نشدیم!

 

و اما حقیقت؟

اما حقیقت چیز دیگری است؛ مشکل آن جایی است که ما راه و روش درست را نمی دانیم و یا اگر هم می دانیم باز هم سعی می کنیم همان دروغ ها را باور کنیم، چرا که راه های ساده تری را به ما نشان می دهند. مثلا از جمله این دروغ ها این است که اگر فلان ماده غذایی را هر روز بخورید لاغر می شوید! اگر شب ها شام نخورید لاغر می شوید! صبحانه نخورید لاغر می شوید و …

 

پس راه حل درست چیست؟

ما در مطالب مختلف و متعددی مانند “سریع ترین راه کاهش وزن” بیان کردیم که راه صحیح کاهش وزن و لاغری چیست. آن چیزی که شما را لاغر می کند رژیم های غذایی سخت و عجیب نیست؛ خوردن مواد به اصطلاح چربی سوز نیست، این مواد تنها در کنار رژیم مناسب و ورزش به کمک شما می آیند، نه این که به تنهایی سبب لاغری شما شوند؛ نخوردن شام و صبحانه و گرسنگی های طولانی هم کمکی به شما نخواهد کرد. در این مطلب به بررسی ۷ دروغ درباره چربی سوزی که می توانند شما را آزار دهند پرداخته ایم.

در ادامه این مطلب همراه فیت شیپ باشید تا از حقایق تغذیه ای مهمی آگاه شوید.

 

غذاهای سالم برای کاهش وزن و چربی سوزی

 

اما ۷ دروغ درباره چربی سوزی کدامند؟

در صدر لیست مهمترین دروغ ها و شایعات؛ ۷ دروغ درباره چربی سوزی مهم عبارتند از:

۱. صبحانه نخورید تا کالری کمتری دریافت کنید

یکی از دروغ ها و باورهای بزرگی که لطمه ی زیادی به شما می زند همین است! نخوردن صبحانه می تواند تمام تلاش های شما در راه کاهش وزن را خراب کند.

کسانی که صبحانه میخورند وزن بیشتری از دست می دهند؛ در حالی که نخوردن صبحانه حتی می تواند منجر به افزایش وزن شود! چرا که نخوردن صبحانه کاهش متابولیسم پایه ی شما را در پی خواهد داشت.

البته باید توجه داشت که صبحانه باید کامل و سالم (شامل غلات کامل، سبزیجات، مواد پروتئینی، مغز ها و…) باشد. در ثانی مقدار آن به میزانی که متخصص تغذیه برای شما معین کرده باشد، زیاده روی در مصرف صبحانه هم صحیح نیست.

 

 ۲. پس از ساعت ۶ عصر، هیچی نخورید

اصلا چنین توصیه ای صحت ندارد. شما برای روشن نگه داشتن موتور متابولیسم خود حتی پس از ساعت ۶ عصر هم نیاز به غذا دارید، حذف شام می تواند اشتباه بزرگی باشد و در راه کاهش وزن شما اختلال ایجاد کند.

بهتر است چنین بیان کنیم که غذاهای بد و پر کالری را در وعده های پایانی روز مصرف نکنیم. بخصوص موادی مانند نوشابه، کیک، بستنی، چیپس و… . شام خود را وعده ای سالم و سبک در نظر بگیرید که مملو از سبزیجات و فیبر باشد.

 

۳. محصولات غذایی بدون چربی را هرچقدر می خواهید بخورید

شاید شما خوراکی خاصی را تهیه کنید که روی آن نوشته شده “بدون چربی” و واقعا فاقد چربی باشد، اما آیا این ماده غذایی کربوهیدرات هایی مانند شکر را نیز ندارد؟ خیر لزوما اینطور نیست و ممکن است افزودنی های دیگری به جز چربی داشته باشد که مناسب شما نباشند. پس در نتیجه در مصرف اینگونه محصولات نیز زیاده روی نکرده و میزان اعتدال را رعایت کنید. هرچند این گونه مواد غذایی از نوع پر چرب آن ها بسیار بهتر هستند.

 

۴. برای لاغری حتما به یک مکمل چربی سوز نیاز دارید

هیچ قرص و دارویی معجزه نمی کند. مکمل ها و دارو ها شاید در صورتی که زیر نظر متخصص تغذیه به شما پیشنهاد شوند به روند لاغری شما کمک کند، اما پایه و اساس کاهش وزن نیستند. این که تصور کنید با مصرف این دارو ها به تنهایی تمام مشکلات چاقی شما حل خواهد شد خیلی معقول نیست. اصل و پایه برای کاهش وزن رژیم غذایی متعادل و فعالیت فیزیکی است؛ مکمل و چربی سوز نیز در صورت تشخیص متخصص شما می تواند به کمکتان بیاید.

 

۵. میوه شما را چاق می کند

شاید بهتر باشد بگوییم در مصرف میوه زیاده روی نکنید. متاسفانه افراط و تفریط هر دو از رفتار های دردسرساز هستند. میوه دارای قند فروکتوز است و میزان زیاد آن می تواند موجب افزایش وزن شود، اما این به آن معنا نیست که کلا میوه ها عامل چاقی هستند.

مصرف میوه در یک رژیم غذایی سالم واجب و ضروری است و حذف آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ بهتر است بگوییم به اندازه مصرف شود. به طور معمول سهم میوه برای هر فرد ۲ الی ۳ واحد در نظر گرفته می شود (به جز موارد خاص با تشخیص متخصص). شاید بهتر باشد برای جلوگیری از چاقی، کل انرژی مصرفی روزانه محاسبه و کل رژیم غذایی بر اساس آن تنظیم شود.

 

۶. کربوهیدرات ها شما را چاق می کنند

همه ی کربوهیدرات ها بد نیستند. درست است که کربوهیدرات عامل اصلی چاقی به حساب می آید، اما دو پارامتر مهم را باید درباره آن ها در نظر گرفت: یکی میزان و دیگری نوع کربوهیدرات. کربوهیدرات های با گلیسمی ایندکس (شاخص قند خون) بالا مانند شکر بد و کربوهیدرات هایی با گلیسمی ایندکس پایین مانند کربوهیدارت موجود در سبزیجات می توانند مناسب باشند. البته میزان انرژی دریافتی از کربوهیدرات ها نیز باید کنترل شود.

 

۷. برای رژیم کاهش وزن فقط محاسبه و کاهش کالری مهم است

همین دروغ بزرگ باعث بروز مشکلات متعددی شده است. مثلا شخص بستنی را به عنوان شام مصرف می کند. بحث اصلی در مورد رژیم غذایی کاهش کالری است اما کیفیت این کالری نیز مهم است؛ یعنی این که این میزان کالری را از چه مواد غذایی دریافت می کنید.

به نظر شما مثلا اگر در وعده ی ناهار ۴۰۰ کالری برای شما تعیین شود، آیا فرقی نمی کند این میزان کالری را از خوراک مرغ و سبزیجات دریافت کنید، یا از کیک و نوشابه؟! اتفاقی که در رژیم های خودسرانه کالری شماری به وفور مشاهده می کنیم و اغلب افراد به نوع و کیفیت مواد غذایی و همچنین چگالی انرژی ماده غذایی هیچ توجهی ندارند.

این را بدانید که برای تنظیم رژیم غذایی به جز محاسبه کالری و کاهش آن، مسائل متعدد دیگری نیز دخیل هستند که برای یادگیری آن ها نیاز به سال ها تحصیل دارید! متخصص های تغذیه نیز به همین دلیل سال ها تحصیلات تخصصی در این زمینه را می گذرانند، پس شاید بهتر باشد کار را به کاردان بسپارید!

متخصص های فیت شیپ با آنالیز دقیق شرایط و اطلاعات شما، برنامه تخصصی ویژه ی شما را طراحی و تنظیم می کنند. پس از آن به همراهی فیت یار خود که در طول رژیم در کنار شماست، به نتایج دلخواه خود برسید. جهت دریافت برنامه های غذایی و ورزشی تخصصی همین حالا در باشگاه مجازی فیت شیپ ثبت نام کنید.

 

این مطلب نیز به پایان رسید. یک مطلب دیگر نیز در همین مورد از ماهور شکرابی کارشناس تغذیه فیت شیپ در اینجا تحت یک ویدئو برایتان آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما نگاه کنید.

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم بازبینی شده
۷ دروغ درباره چربی سوزی - مجله فیت شیپ
امتیازدهی نویسنده
۵1star1star1star1star1star

درباره ما

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

دیدگاهی بگذارید