تغذیه رژیم های لاغری

رژیم غذایی کتوژنیک و بررسی عوارض آن + نکات مهم

ٰرژیم غذایی کتوژنیک با کاهش کربوهیدرات و افزایش چربی های سالم در رژیم غذایی همراه است. این رژیم می تواند فواید و عوارضی داشته باشد که در این مطلب از فیت شیپ به طور کامل بررسی می کنیم - فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدارت کم و چربی بالا است. بیشتر از 20 مطالعه و آزمایش نشان داده است که با این رژیم غذایی شما می توانید وزن کم کنید و از نظر سلامتی خود را ارتقا دهید.

رژیم غذایی کتوژنیک همچنین می تواند فوایدی برای بیماری هایی مانند دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر داشته باشد. این مقاله یک توضیح کامل برای افراد مبتدی است که تازه به این رژیم غذایی روی آورده اند.

با مجله تناسب اندام فیت شیپ در ادامه همراه باشید.

رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک (اغلب به شکل خلاصه کتو نامیده می شود) یک رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین و چربی بالاست که ویژگی های زیادی از رژیم های غذایی آتکین (نوعی رژیم خاص که در مطالب آینده به آن میپردازیم) و کم کربوهیدارت را شامل می شود.

کار اصلی این رژیم آن است که کربوهیدرات ورودی برای بدن را کاهش داده و در ازای آن چربی را افزایش می‌هد. این کاهش کربوهیدرات ها باعث می شود تا بدن شما در یک حالت متابولیسمی به نام کتوسیس قرار بگیرد.

وقتی این اتفاق می افتد بدن شما در یک حالت عالی برای سوزاندن چربی قرار می گیرد که آن را به انرژی تبدیل می کند. همچنین این چربی ها در کبد به کتون ها تبدیل می شوند که برای تامین انرژی برای مغز ضروری هستند.

رژیم غذایی کتوژنیک می تواند سطح قند و انسولین خون را پایین بیاورد. این دو مورد به علاوه افزایش مقادیر کتون ها فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد.

خلاصه: رژیم غذایی کتوژنیک (کتو) یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و دارای چربی بالاست که سطح قند و انسولین خون را پایین می آورد. متابولیسم بدن را به سمت کتون ها و چربی ها می برد و از کربوهیدرات ها دور می سازد.

استیک گوشت که در رژیم کتوژنیک از جمله موارد مصرفی است - مجله فیت شیپ

رژیم غذایی کتوژنیک به شما کمک می کند تا وزن کم کنید

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم مناسب برای بیماران صرع است و در کاهش وزن نیز می تواند موثر باشد ولی عوارض خود را خواهد داشت. در حقیقت تحقیقات نشان داده که این رژیم بسیار مناسب تر و موثر تر از رژیم با چربی کم می باشد اما خود یک  رژیم بسیار محدودکننده است و بهتر است برای هدف کاهش وزن دنبال نشود!

یک تحقیق بر روی افرادی که رژیم غذایی کتوژنیک مصرف می کردند نشان داد این افراد 2.2 بار بیشتر از افرادی که رژیم غذایی با چربی کم یا همان محدود مصرف می کردند کاهش وزن داشتند. سطح تری گلیسرید و HDL کلسترول نیز بهبود بهتری داشت.

یک تحقیق دیگر نشان داد که افرادی که از این رژیم (کتوژنیک) استفاده می کنند 3 مرتبه بیشتر از کسانی که از رژیم Diabetes UK (دیابت یوکی، مخصوص افرادی مبتلا به دیابت پیشنهاد شده توسط انگلستان) استفاده می کنند وزن کم کردند.

دلیل های زیادی وجود دارد که رژیم غذایی کتوژنیک بسیار بهتر از رژیم با چربی محدود است. یک دلیل آن افزایش پروتئین ورودی است که فواید بسیار بیشتری برای فرد خواهد داشت.

افرایش مقادیر کتون در بدن هم باعث کاهش انسولین و قند خون می شود که این امر نقش کلیدی در بهبود سلامت فرد خواهد داشت.

خلاصه: رژیم غذایی کتوزنیک باعث می شود تا شما وزن بیشتری در مقایسه با رژیم غذایی محدود به چربی کم کنید بدون اینکه گرسنگی بکشید.

رژیم کتوژنیک می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. اما به دلیل محدودیت ها و عوارض احتمالی بهتر است برای کاهش وزن دنبال نشود - فیت شیپ

رژیم غذایی کتوژنیک برای دیابت و پیش از دیابت

دیابت به عنوان یک بیماری با افزایش سطح قند خون و عملکرد نادرست در مورد ترشح انسولین شناخته می شود. (درمان آسان دیابت با ورزش)

رژیم غذایی کتوژنیک به شما کمک می کند تا چربی اضافه را کاهش دهید. این اتفاق به صورتی نزدیک با دیابت نوع دو در ارتباط است. پیش دیابت و سندروم متابولیک نیز از جمله این ارتباط می شود.

در یک مطالعه محققان نشان دادند که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند سطح حساسیت انسولین را تا 75% بهبود بخشد. در یک مورد آزمایش دیگر 7 نفر از 21 نفر مبتلا به دیابت نوع دوم که از رژیم غذایی کتوژینیک استفاده می کردند توانسنتد تمام داروهای مرتبط با بیماری خود را قطع کنند.

در یک مطالعه دیگر دو گروه مورد مطالعه قرار گرفتند که گروه اول رژیم غذایی کتوژنیک و گروه دوم رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا مصرف می کردند. گروه اول توانست 11.1 کیلوگرم (به صورت میانگین برای اعضا) کاهش وزن داشته باشد در حالی که گروه دوم تنها 6.9 کیلوگرم کاهش وزن داشت. این نکته بسیار مهم برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و به دیابت نوع دوم مبتلا هستند.

علاوه بر این 95.2% از افراد گروه اول (کتوژنیک) توانستند استفاده از داروهای مرتبط با بیماری خود را کاهش و یا متوقف کنند. این نرخ برای گروه اول 62% بود.

خلاصه: رژیم غذایی کتوژنیک می تواند حساسیت مرتبط با انسولین را افزایش داده و سبب کاهش وزن شود. که نکته بسیار مهم و حائز اهمیت برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم همچین ابتلا به پیش دیابت است.

رژیم غذایی کتوژنیک می تواند به بهبود و پیشگیری از دیابت کمک کند - فیت شیپ

در رژیم کتوژنیک چه غذاهایی مصرف کنیم؟

شما باید مبنای اصلی برای انتخاب غذاهای خود را از میان موارد زیر انتخاب کنید:

 • گوشت: گوشت قرمز، استیک، همبرگر، سوسیس گوشت گوساله، مرغ و بوقلمون.
 • ماهی با چربی بالا: سالمون، تن، ماکارل، قزل آلا.
 • تخم مرغ: تخم مرغ کامل که حاوی مقادیر زیادی اومگا 3 است.
 • کره: کمی گیاه خواری در زمانی که امکان آن وجود داشته باشد بسیار عالی است.
 • پنیر: پنیرهای غیر فرآوری (چدار آبی، موزارلا)
 • دانه ها و مغزها: بادام، فندق، مغز کدو حلوایی، دانه های چیا
 • روغن های سالم: روغن زیتون خام، روغن نارگیل، روغن آووکادو
 • آووکادو: آوودکادو به شکل کامل یا گواکامولی تازه
 • صیفی جات با کربوهیدرات های پایین: بیشتر سبزیجات با رنگ تیره (سبز تیره)، گوجه فرنگی، پیاز، فلفل
 • ادویجات: شما می توانید از نمک، فلفل و انواع مختلفی از ادویجات استفاده کنید.

خلاصه: مبنای اصلی برنامه غذایی شما باید شامل گوشت، ماهی، کره دانه ها و مغزها، روغن های سالم، آووکادو و حجم بالایی از سبزیجات با کربوهیدرات پایین تشکیل شده باشد.

غذاهای مجاز در رژیم غذایی کتوژنیک - فیت شیپ

از چه غذاهایی دوری کنیم؟

به شکلی خلاصه هر غذایی که کربوهیدرات بالا دارد باید محدود شود.

در زیر لیستی از غذاها موجود است که باید مصرف آن ها کاهش یابد:

 • غذاهای قندی: سودا، آبمیوه، اسموتی، کیک، بستنی، آبنبات
 • غلات: مواد غذایی بر پایه گندم، برنج، پاستا، سایر غلات
 • میوه ها: تمام میوه ها به جز خوانوده بری ها مثل استراو بری (توت فرنگی) و بلو بری
 • لوبیا یا حبوبات: نخود، لوبیا، عدس، نخود
 • ریشه سبزیجات: سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، هویج زردک وحشی
 • مواد غذایی کم چربی یا رژیمی: این مواد غذایی به شکلی زیاد فراوری شده و شامل مقادیر زیادی از کربوهیدرات ها هستند.
 • برخی فراورده ها و سس ها: این غذا ها مقادیر زیادی قند و چربی های ناسالم دارند.
 • چربی های غیر سالم: تا جایی که می توانید از مصرف روغن های گیاهی فرآوری شده و مایونزها دوری کنید.
 • الکل: به علت مقادیر بالای کربوهیدرات ها نوشیدنی های اکلی برای این رژیم غذایی نامناسب است.
 • مواد غذایی بدون قند: اکثر این مواد غذایی دارای مقادیر بالایی از شکر الکلی هستند که باعث کاهش نرخ کتون ها در بدن می شوند. این مواد غذایی با سطح بالایی فرآوری شده اند که برای فرد نامناسب می باشند.

خلاصه: از مواد غذایی با پایه کربوهیدرات تا حد امکان دوری کنید. غلات، شکر، برنج، سیب زمینی، آبنبات، آبمیوه و اغلب میوه ها مثال های از این مواد غذایی هستند.

اما نهایتا پیشنهاد ما به شما چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک را کامل معرفی کردیم اما این رژیم برای تمامی افراد مناسب نیست و حتی می تواند با عوارضی جدی همراه باشد. در مقاله ی دیگر فیت شیپ “عوارض و محدودیت های رژیم کتوژنیک” را بخوانید تا از این موارد مطلع شوید. البته برای اجرای چنین رژیم هایی باید با متخصص تغذیه خود نیز مشورت کنید.

در نهایت ما در فیت شیپ به شما پیشنهاد می کنیم تا به جای اجرای این قبیل رژیم های محدود کننده و سخت و بعضا اشتباه؛ از یک متخصص تغذیه با توجه به شرایط بدنی خاص خود یک برنامه دقیق و علمی درخواست کنید تا برایتان تنظیم کند و بدانید برای کاهش وزن و تناسب اندام همیشه لازم نیست راه های سخت و طاقت فرسا را دنبال کنید بلکه باید علمی و شخصی سازی شده در مسیر قدم بردارید.

و اما خبری خوش نیز برای شما داریم!

برای داشتن رژیم های اصولی و سالم می توانید از بهترین متخصص های فیت شیپ به صورت آنلاین رژیم و مشاوره غذایی دریافت کنید، با آن ها در ارتباط باشید و از امکانات هوشمند اپلیکیشن سبک استفاده کنید. فقط کافی است در اپلیکیشن سبک ثبت نام کنید و تیمی از بهترین کارشناسان و مربیان را برای خود انتخاب کنید.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۳۷ دیدگاه

 • درود بر شما. مقاله بسیار مفید و جامعی بود ممنونم. من دو ماهی میشه که این رژیم رو گرفتم و ۶ کیلو وزن کم کردم. الان یک هفته است که اشتهای من بشدت کم شده. در ۲۴ ساعت شاید بتونم یه پیاله ماست بخورم. اما وزنم اصلا پایین نمیاد. علتش چیه؟ و چه راه حلی به من پشنهاد میدید؟ بسیار سپاسگزارم

  • نگران نباشین من هم مثل شمابودم شمادترین سایزکم میکنین به رژیمتون ادامه بدین به کم کردن وزن خواهیدرسید مطمعن باشین

   • پیشنهاد ما اینه هر رژیمی رو حتی اگر نوع رژیم کتوژنیک بود، تحت نظر متخصص تغذیه پیش ببرید
    اگر متخصص تشخیص بدن میتونید از ماست استفاده کنید
    در مجموع هم حذف لبنیات از رژیم غذایی پیامد خوبی نداره. میتونید این مقاله رو درمورد این مسئله مطالعه کنید: حذف لبنیات چه عوارضی دارد؟

 • سلام، من اين رژيم رو به همه كساني كه اضافه وزن دارند توصيه ميكنم، من در عرض ٣ماه ١٧ كيلو كاهش وزن داشتم و الان بعد از ١ سال دوباره اين رژيم رو شروع كردم ولي ايندفعه كندتر نتيجه ميگيرم و در يك ماه ٦ كيلو كم كردم، ولي سطح انرژي بسياري دارم و احساس سبكي دارم

  • شما اگه تایمینگ غذا خوردن رو بیشتر و بیشتر کنید . یعنی وعده رو خیلی کم کنید . روزهای بلند مدت اب بگیرید . وزن جدیدتون در نتیجه درمان بیماریتون که ترشح هورمون انسولین بوده فیکس میشه

 • سلام
  وقتی این رژیم رو قطع میکنید سرعت برگشتش چه طور هست؟
  با خوردن کربوهیدرات به سرعت وزن بر نمیگرده به حالت اول؟

  • ما این رژیم رو فقط معرفی کردیم و اصلا توصیه نمیکنیم هر کسی به طور سرخود اجرا کنه، چون قطعا اینچنین رژیم های سرخود بازگشت به همراه خواهند داشت. بهتره از متخصص تغذیه برنامه مستمر، اصولی و متعادل تهیه کنید که از چربی و کربیوهیدرات به اندازه کافی و مناسب تو برنامتون باشه و چیزی رو محدود و حذف نکنید

  • مریم جان این رژین یکی از بهترین نوع رژیم هست چون بیماری چاقی که ترشح بیش از حد هورمون انسولین هست رو درمان میکنه . چون بیماری رو درمان میکنه پس بدن بطور هوشمند وزن جدید رو ثابت نگه میداره . و اینکه این لایف استایل هست .

   • سلام سارای عزیز
    رژیم غذایی ای خوب و مناسبه که در اون تعادل کربوهیدرات، پروتئین و چربی رعایت شده باشه. رژیم کتو وقتی میتونه مفید واقع بشه که تحت نظر متخصص تغذیه براساس شرایط شما و به مدت محدود رعایت بشه و برای هر فرد متفاوته و نمیشه برای همه نسخه یکسان پیچید. مثلا برای ورزشکاران، افراد با بیماری قلبی عروقی و … اصلا رژیم مناسبی نیست.

 • به این راحتی نیست ، بلکه ابتدا به ساکن بدن به دنبال تجزیه چربی های سهل الوصول تر مانند چربی صورت، دور بازوها و در بسیاری از موارد غشای میلین سلول عصبی خواهد رفت که همین موجب ضعف اعصاب و عوارض ناشی از اون باشه، بعد سراغ چربی سفید بطنی خواهد رفت

 • سلام.با تشكر از مطالب خوبتون..من الان تقريبا ي ماه مي شه ك رژيم كتوژنيك دارم و يا اينك در طول روز حتي مصرف كربوهيدرات من ب ٢٠گرم هم نمي رسه اما نمي دونم چرا وزن كم نمي كنم فقط كمي سايز كم كردم.احساس مي كنم ب ي برنامه غذائي منظمي نياز دارم.مي شه بگيد چطوري مي تونم ي برنامه رژيمي كتوژنيك ك زير نظر متخصص تغذيه تهيه شده باشه داشته باشم؟منظورم اينه ك چطور مي تونم با ي كارشناس رژيم كتوژنيك ارتباط برقرار كنم جهت برنامه غذايي؟

  • سلام
   بله شما می تونید از متخصص تغذیه مجموعه فیت شیپ رژیم مورد نظرتون رو بگیرید. برای اینکار باید وارد باشگاه مجازی فیت شیپ بشید و ثبت نام کنید که لینک ثبت نام رو براتون پایین قرار میدم
   لینک ثبت نام در باشگاه مجازی فیت شیپ

   بعد از ثبت نام موقع ارسال مشخصاتی که ازتون خواسته میشه، از متخصصتون درخواست کنید رژیم غذایی کتوژنیک براتون تنظیم کنه.
   البته یه نکته رو لازمه که بگم. در صورتی که این رژیم براتون ضرر نداشته باشه متخصص این کارو براتون میکنن. اگه براتون مضر باشه، رژیم دیگه ای رو براتون تنظیم میکنن که متعادل تر باشه.
   جای نگرانی نیست، شما با همون رژیمی که متخصص براتون صلاح میدونن میتونید وزن کم کنید و به هدف دلخواهتون برسید.
   اگر همچنان در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتر دارید میتونید به اکانت تلگرام پشتیبانی به نشانی @F_shape پیام بدید یا به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید و از طریق دایرکت پیام بدید تا بیشتر راهنمایی بشید.

  • سلام. شما نوار تست کتور استفاده کنید ببینید ایا کتو هستید و اینکه رژیم کتو مبتنی بر چربیست نه پروتین مثلا یه تکه گوشت با یه عالمه کره

 • سلام.چطور مي تونم از ي كارشناس رژيم كتوژنيك جهت گرفتن برنامه غذايي كمك بگيرم؟منظورم اينه ك آيا همين جا مي تونم ي برنامه غذائي كتوژنيك بگيرم ؟

  • من اين رژيم رو گرفتم البته همه چيرو رعايت كردم خيلي راضي هستم فوق العاده عاليه
   كلي سايز كم كردم در عرض دوماه و نيم هفت كيلو وزن كم كردم
   پوستم شُل نشده خيلي هم سرحال شدم

   • سلام روزتون بخیر برای این کار بهتره از مقالات معتبر استفاده بشه تا کتاب‌هایی که خیلی اعتبار علمیشون مشخص نیست تا خدای نکرده سلامتیتون به خطر نیوفته.

  • همه چی به بدن بستگی داره .اگه همچنان تو کتو بمونید مشکلی نداره اگه انسولین زیاد ترشح بشه مشکل داره و با نوار تست کتون متوجه میشی

   • این چه کیتویی بود که برنج و پاستا و ارد و همه چی داشت ..طرف بیشتر چاق میشه که …کیتو یعنی کربو هیدرات صفر ..تازه اینا رو مصرف نکنیم ناخودآگاه مقدار خیلی کمی کرب از طریق سبزیجات دریافت میکنیم ..برای کیتوی درست ویدیوهای دکتر بِرگ رو حتما گوش کنید ….

    • سلام وقتتون بخیر
     خیر کربوهیدرات صفر نباید باشه به هیچ عنوان
     انواع مختلف رژیم کتو داریم که مقدار کربو در اون ها از ۵ تا ۱۰ درصد کالری کل متفاوته. یعنی تا ۵۰ گرم هم میتونه باشه. بسته به شرایط افراد میتونه این مقدار متفاوت باشه.

  • احساس سیری در این رژیم به خاطر حجم چربی بالایی هست که وارد بدن میشه (سرعت خروج چربی از معده خیلی کنده). از طرفی این رژیم به خاطر حجم بالای پروتئین و چربی برای همه مناسب نیست و حتما باید تحت نظر متخصص رعایت بشه.

دیدگاهی بگذارید