فروشگاه آریا مکمل
تغذیه مکمل ها و داروها

شناخت مکمل های پایه و زمان مصرف آنها

شناخت مکمل های پایه و زمان مصرف آنها , فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

مکمل های پایه

میزان نیاز روزانه ورزشکاران و افراد عادی به پروتئین به عوامل مختلفی مربوط است. به عنوان مثال پروتئین در طی تنش های جسمانی مانند جراحی، خونریزی، صدمات و بیماری ها از بدن کم می شود. حتی به عنوان یک ورزشکار ممکن است طی تعریق شدید، تخریب سلول های خونی و صدمات شدید، صدمات خفیف مکرر مانند کشیدگی عضلانی، پیچ خوردگی و التهاب ها و همچنین فشار فیزیولوژیک به دنبال ورزش های سنگین دچار اتلاف پروتئین بیشتری از بدنتان شوید.

ورزشکارانی که اهل بدنسازی یا فیتنس هستند به اینکه توجه داشته باشند: برای نگهداشتن حجم عضله ۱ تا ۱/۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز و برای افزایش حجم عضلانی ۱/۵ تا ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به پروتئین نیاز دارند.

منظور ما از مکمل های اصلی مکمل هایی هستند که مصرفشان نسبت به مکمل های دیگر ارجحیت داشته و ورزشکاران تقریبا در هر سطحی که باشند این مکمل ها در اولویت مصرف قرار دارند.

البته اصلا به این معنی نیست که حتما باید از مکمل استفاده کرد، بلکه می توان با برنامه ی غذایی کامل و خوب و مناسب تا درصد زیادی نیاز به مکمل ها را برطرف کرد. اما بهر حال برای نتیجه ی بهتر و راحتی کار، ورزشکاران از مکمل ها استفاده می کنند که پروتئین (کربو پروتئین یا پروتئین وی خالص)، آمینواسید، گلوتامین و کراتین جزو مکمل های اصلی محسوب می شوند.

*توجه: فیت شیپ استفاده از مکمل خاصی را در این مقاله پیشنهاد نمی کند و بدون پیش داوری به بررسی مطالب خواهد پرداخت.

پروتئین:

مصرف پروتئین چه خالص چه در ترکیب با کربوهیدرات، معمولا در 3 تا 5 وعده صورت می گیرد. بلافاصله بعد از بیدار شدن صبحگاهی( به صورت ناشتا)، قبل از تمرین، بعد تمرین، عصرانه و شب قبل از خواب.

در صورت صرف وعده ی غذایی خوب و مناسب قبل تمرین و عصرانه، می توان از مصرف این مکمل در این دو زمان صرف نظر کرد.

شناخت مکمل های پایه و زمان مصرف آنها , فیت شیپ

گلوتامین:

این مکمل که کار اصلی آن در بدنسازی ریکاوری عضلات است، معمولا در دو نوبت بعد از تمرین و قبل از خواب شبانه مصرف می شود. همچنین کسانی که صبح ها به صورت ناشتا به تمرینات هوازی می پردازند قبل از تمرین هوازی یک سروینگ گلوتامین و 2 تا 3 عدد آمینو مصرف نمایند.

درمورد گلوتامین مطلبی کامل و مفصل در مجله فیت شیپ منتشر شده است که توصیه می شود حتما مطالعه شود: عوارض و فواید گلوتامین + منابع غذایی گلوتامین

شناخت مکمل های پایه و زمان مصرف آنها , فیت شیپ

آمینو اسید:

آمینو اسید ها معمولا روزی 9 تا 12 عدد قرص باید مصرف شوند که البته با توجه به دز آنها باز هم این مقدار می تواند متغیر باشد.

وعده های مصرف این مکمل صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن، قبل تمرین، بعد تمرین، عصرانه و قبل از خواب شبانه می باشد که در هر وعده 2 تا 3 قرص مصرف می شود. مانند پروتئین نیز در صورت صرف وعده ی غذایی مناسب قبل تمرین و عصرانه، می توان از مصرف این مکمل صرف نظر کرد. همچنین می توان یک وعده هم در هنگام صرف نهار از این مکمل مصرف کرد.

شناخت مکمل های پایه و زمان مصرف آنها , فیت شیپ

کراتین:

کراتین مکملی است که نیاز به بارگیری دارد. جهت این منظور چهار روز اول مصرف بعد از صبحانه، قبل از تمرین، بعد تمرین و قبل از خواب شبانه مصرف می شود تا بارگیری صورت گیرد. اما بعد از چهار روز فقط قبل و بعد از تمرین مصرف می شود.

توصیه می شود حتما اطلاعات کامل مصرف و بارگیری، نکات و عوارض کراتین را بخوانید.

 

ساختار کراتین، فیت شیپ، مکمل

البته در کل می توان گفت که زمان صرف مکمل ها ثابت نیست و در برنامه های غذایی و تمرینی مختلف می تواند زمان و مقدار صرف مکمل ها کمی متفاوت باشد. اما مطالب گفته شده عرف کلی مصرف این مکمل های اصلی بود.

در پست های آینده در مورد مکمل های مختلف و نحوه ی عملکرد و تاثیر آنها بیشتر توضیح خواهیم داد. در همین راستا می‌توانید “6 مکمل معروف و محبوب عضله سازی” را بخوانید.

 

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۶ دیدگاه

  • با سلام
    با تشکر از مطالب مفيد سايتتون براي دانستن اطلاعات بيشتر در باره اين موضوع سايت را پيشنهاد ميکنم

  • سلام
    توی بخش مصرف گلوتامین و کراتین گفتین که هر دو بعد از تمرین مصرف شوند.من توی یه مقاله میخوندم که مصرف این دو مکمل به طور همزمان باهم تداخل به وجود میاره.یعنی توی جذب یکی از این ها مغلوب دیگری میشه میخواستم بدونم این موضوع چقدر صحت داره؟

    • ما در این مطلب توصیه ای نسبت به مصرف همزمان مکمل ها نکردیم! زمان مصرف هر کدام این مکمل ها رو به صورت جداگانه ذکر کردیم. در رابطه با تداخل و مشکلاتی که ممکنه در رابطه با هر مکملی پیش بیاد، بهتره متخصص تغذیه ای که تحت نظرش هستید به صورت اختصاصی نظر بدن، چون میتونه بستگی به شرایط شما داشته باشه

دیدگاهی بگذارید