فروشگاه آریا مکمل
تمرین عضله سازی و پرورش اندام

مدت زمان تحت فشار (TUT) تمرینات بدنسازی

مدت زمان تحت فشار (TUT) تمرینات بدنسازی - مجله فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

یک ورزشکار معمولی که به باشگاه می رود، با انجام حدودی 3 الی 4 ست و هر ست با تکرار 6 الی 10، باید تا حدودی حجم و اندازه ی عضلاتش افزایش یابد. اما حتی بدون در نظر گرفتن عوامل دیگری مثل سرعت و شدت تمرینات بدنسازی، این طیف از تغییرات در میزان ورزش، بسیار زیاد است. به جای توجه به انجام تعداد مشخصی از حرکت های ورزشی، باید بر ست های زمان بندی شده تمرکز کنید که در نتیجه شما می توانید مستقیما بر شدت ست ها اثر بگذارید و افزایش قابل توجهی از حجم و قدرت را شاهد باشید. در این مطلب با مفهوم مهمی به نام مدت زمان تحت فشار آشنا می شویم؛ با ما همراه باشید.

 

مدت زمان تحت فشار یا Time Under Tension – TUT چیست؟

مدت زمان تحت فشار معمولا در ورزش های قدرتی، آماده سازی و بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

اساسا، این عبارت اشاره دارد به مدت زمانی که عضله ای در طول یک ست، تحت فشار قرار می گیرد. برای یک ورزشکار معمولی، یک ست استاندارد با تکرار 10، بسته به سرعت وزنه برداری، بین 15 الی 25 ثانیه وقت می گیرد. هر تکرار در ست تمرینی را می توان به 4 بخش تقسیم کرد:

  1. بخش مثبت حرکت (لیفت کردن و بالا بردن وزنه)
  2. انتهای فاز مثبت (بالاترین قسمت دامنه ی حرکتی یا به اصطلاح قله)
  3. بخش منفی حرکت (پایین آوردن وزنه)
  4. بخش انتهایی فاز منفی (پایین ترین قسمت دامنه حرکتی)

در تمرینات بدنسازی، به صورت اصولی زمان هر کدام از این بخش ها اهمیت ویژه ای دارد و بر اساس نوع حرکت و نوع عضله، بهتر است زمان هر کدام از این بخش ها به طور خاص تنظیم شود. هرچند حالت استاندارد هر تکرار از نظر زمانی 0.4.0.2 خواهد بود. با قرار دادن یک عضله تحت فشاری طولانی تر، شما می توانید عضله ای ضعیف را، به عضله ای بسیار قوی و قدرتمند تبدیل کنید.

 

مدت زمان تحت فشار زیر وزنه بدنسازی

 

6 راه صحیح برای ترکیب کردن “مدت زمان تحت فشار”

زمان ست هایتان بین 30 الی 40 ثانیه باشد تا بیشترین میزان رشد عضلات را شاهد باشید. این مدت زمان، به شما اطمینان می دهد که عضلات شما به میزان کافی تحریک شوند و رشد کنند. کل زمان ورزش مهم است، اما نحوه ی انجام آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

یک) مراقب قفل کردن روی یک حرکت باشید

از صرف زمان زیاد روی انجام بخش آسان تمرین بپرهیزید؛ چراکه کمترین میزان تنش و فشار را به عضلات شما وارد می‌کند.

 

دو) سعی کنید ریتمی ثابت داشته باشید

یک ریتم استاندارد در هر دفعه از وزنه زدن در یک ست، بر اساس ثانیه، 0.4.0.2 خواهد بود (به ترتیب: زمان بلند کردن وزنه، مکث در قله حرکت، زمان پایین آوردن و زمان توقف در پایین ترین نقطه).

 

سه) در بخشی از حرکت که بدن ثبات ندارد، وقت بیشتری بگذارید

این عبارت به بخش پایین آوردن وزنه اشاره دارد، یعنی زمانی که عضلات کشیده می شوند. قسمت پایین آوردن وزنه، اگر به صورت آرام انجام شود، اما صحیح نباشد، به عضلات آسیب می زند، اما اگر صحیح باشد، می تواند منجر به رشد بیشتر عضلات شود.

 

چهار) فرم بدن را حفظ کنید

در طول ست های طولانی، خستگی قالب خواهد شد و می تواند منجر به تغییر فرم بدن شود. حواستان باشد که تقلب نکنید و با تغییر فرم بدن یا انجام ناقص حرکات، ست را تمام نکنید که در این صورت، نتیجه ی چندانی نخواهید دید.

 

پنج) برای کمک از دراپ ست (Drop Set) استفاده کنید

برای انجام آخرین حرکات تلاش کنید، سپس وزنه را کم کنید و بلافاصله به ورزش ادامه دهید. در این صورت، شما کل زمان ست را ورزش خواهید کرد و برای آسانتر کردن تمرینات، نیازی به تقلب هم نخواهید داشت.

 

شش) شدت زیاد را در تمرینات حفظ کنید

تا زمانی که وقت دارید، وزنه بزنید و به تدریج وزنه را افزایش دهید. وزنه و ورزش باید به اندازه ی کافی، چالش برانگیز باشد تا منجر به خستگی عضلات در آخر ست شود. حداقل 60% از دوره ی اول را با حداکثر توان انجام دهید تا بیشترین نتیجه را بگیرید. البته توجه داشته باشید زمان کل تمرین شما از حدی که مربی برای شما تعیین کرده بیشتر نشود، برای افراد معمولی و آماتور معمولا 45 الی 60 دقیقه مناسب است.

 

اکنون با مفهوم مدت زمان تحت فشار آشنا شده اید که یکی از مهم ترین فاکتور ها در تمرینات می باشد. با بکارگیری صحیح از این مفهوم و دقت و تمرکز در مدت زمان تحت فشار، عضلات خود را بهتر بسازید. موفق باشید!

در ضمن شاید بخواهید با دیگر سیستم‌ها و تکنیک‌های بدنسازی آشنا شوید! ما در مطلبی 5 سیستم تمرینی برای شوک دادن به عضلات و رسیدن به حجم و قدرت بیشتر را به شما معرفی کرده ایم که توصیه می‌شود حتما آن را بخوانید.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۲ دیدگاه

    • لزوما نه! گاهی اوقات (مخصوصا در برخی تکنیک‌های بدنسازی) مدت زمان تحت فشار طوری تنظیم میشه که زمان هر ست طول میکشه. یا در مواردی هم تعداد تکرارها خیلی بالاست. اما به طور عمومی و معمول، این مدت زمان باید کمتر از این میزان باشه که تو متن هم توضیح داده شد حدود ۲۰-۲۵ ثانیه است.
      در کل نمیشه در یک کلام گفت غلطه یا درست؛ بستگی به خیلی موارد داره. اگه مربی خوب و باسوادی دارید ببینید نظر ایشون چیه اگر هم ندارید از یک مربی خوب برنامه بگیرید.

دیدگاهی بگذارید