فروشگاه آریا مکمل
تمرین نکته های ریز ورزشی

نوشیدن آب در هنگام ورزش

مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

نوشیدن آب در هنگام ورزش

آیا لزومی دارد در هنگام ورزش، تمرین خود را متوقف کنیم و آب بنوشیم؟ آیا این کار لزوم دارد؟ در این مطلب قصد بررسی این موضوع مهم را داریم، که گاهی با بی توجهی ورزشکاران از این موضوع مهم صرف نظر می شود. برخی ورزشکاران نیز معتقدند با عدم مصرف آب به این مسئله عادت کرده و استقامت خود را افزایش می دهند، باوری غلط و بسیار مضر!!

چرا باید هنگام ورزش آب نوشید؟

در حین انجام تمرینات ورزشی و با عملکرد ارگان ها و سوخت و ساز سلول ها، علاوه بر مصرف آب سلول ها و خروج بخار آب بیشتر از طریق بازدم، حرارت بدن بالا میرود که بدن با ایجاد تعریق سعی در پایین آوردن این حرارت می کند. پس تا اینجا روشن شد که در هنگام ورزش چگونه از آب موجود در بدن کاسته می شود.

اگر در اثر کم آبی حدود 2% از وزن بدن کاسته شود بدن دچار افت انرژی و کاهش کیفیت عملکرد به میزان 10 الی 20 درصد  می شود. در حالت های شدید تر نیز می تواند منجر به تهوع، سردرد، بی حالی و ضعف شود.

با کاهش آب بدن، حجم خون کم شده و خون غلیظ تر می شود. در نتیجه کیفیت گردش خون کافی شده و اکسیژن و سایر مواد غذایی به خوبی به ارگان های هدف نمی رسند و اینگونه است که از توانایی ورزشکار کاسته می شود.

ضمن اینکه بر اساس همین اتفاق قلب مجبور می شود تعداد ضربان خود را افزایش داده و خون را با قدرت بیشتری پمپاژ کند. دهیدراتاسیون یا کم آبی، معظلی است که باعث کاهش راندمان متابولیسمی می شود، لذا این کم آبی باعث کاهش خاصیت چربی سوزی یا حتی عضله سازی می شود.

نوشیدن آب و تمام نکات درمورد مایه حیات آب، در هنگام ورزش چگونه، چقدر و در چه دمایی آب بخوریم؟ آیا در هنگام ورزش آب خوردن مناسب است؟ ، فیت شیپ

کنترل مقدار آب بدن

از دو روش متداول و ساده میتوان جهت کنترل آب بدن و بررسی این که آب بدن ما به میزان کافی هست یا نه استفاده کرد:

 • کنترل رنگ و غلظت ادرار: رنگ ادرار در حالت کم آبی بدن به طلایی تیره مینماید. به طور کلی هرچه رنگ ادرار روشن تر و شفاف تر باشد بهتر است و این نکته در سلامت سیستم کلیوی و مثانه ها نیز حائز اهمیت است.
 • کنترل وزن بدن قبل و بعد از تمرین: قبل از تمرین و بعد از تمرین وزن خود را اندازه گرفته و مقایسه کنید. تفاوت در وزن شما نشانگر میزان آب از دست رفته ی شما در اثر تعریق می باشد. دانشمندان معتقدند که حداقل حدود 80% آب از دست رفته به صورت تعریق در حین ورزش را، باید در همان زمان ورزش کردن جبران نمود تا بدن دچار افت توان نشود.

علائم کم آبی بدن (اولویت بندی شده بر اساس شدت کم آبی)

 • احساس خستگی و افت توان و انرژی
 • احساس گرمای شدید و سرخ شدن پوست
 • ایجاد تهوع
 • بروز سردرد و سرگیجه
 • احساس خشکی سینه و گلو و سختی تنفس
 • بیحالی و ضعف
 • افزایش ضربان قلب
 • گرفتگی عضلات
 • کاهش تمرکز

با مشاهده ی هر یک از موارد بالا توصیه می شود سریع مقداری آب بنوشید و در صورت بروز علائم شدید تمرین را برای مدتی متوقف نمایید. به طور کلی پزشکان معتقدند که ورزشکار هر 15 الی 20 دقیقه یک بار آب به میزان 150 الی 250 میلی لیتر مصرف کند. جهت جلوگیری از کاهش شدید آب بدن توصیه میشود از انجام تمرینات در محیط های گرم و مرطوب بپرهیزید.

آب در چه دمایی برای نوشیدن ورزشکار مناسب است؟!

معمولا نوشیدن آب سرد برای مردم بسیار لذت بخش می باشد. اما نکته در مورد ورزشکاران این است که آنها آب را در حین تمرین جهت لذت بردن نمی نوشند. همانطور که میدانید دمای داخلی بدن حدود 37 درجه می باشد. آب دریافتی برای جذب در روده باید به این دما برسد. پس هنگامی که ورزشکار آب سرد مینوشد مدت زمان بیشتری نسبت به آب با دمای بالاتر طول میکشد تا این آب جذب شود. آب مصرفی ورزشکار نباید دمای پایین تر از 4درجه داشته باشد. حتی برخی موارد بیان می شود آب گرمتر تا دمای 12درجه نیز بهتر است.

در مطلبی کامل تر و جامع، در مورد تمام نکات و دانستنی های آب صحبت کرده ایم. حتما این مطلب را بخوانید: ” همه چیز در مورد مایه حیات آب

امیدواریم از مطالب ارائه شده نهایت استفاده را برده باشید.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۶ دیدگاه

  • با عرض سلام خدمت کاربر گرامی،در جواب سوال شما باید عرض کنم که نوشیدن مایعات غلیظ در حین تمرین مناسب نمی باشد ،زیرا باعث بسته شدن دریچه خروجی معده شده و علاوه بر مشکل هاضمه سبب میشود جریان خون عضلات نیز به سمت احشا و مرکز بدن هدایت شده و کارایی عضلات کاهش یابد.
   طبق آخرین تحقیقات مایعات با غلظت ۵-۷ در بالا مانع است، یعنی به طور مثال. پنج تا هفت گرم شکر در یک لیتر آب با دمای نزدیک به محیط، استاندارد مایعات مجاز حین تمرین می باشد.

دیدگاهی بگذارید