فروشگاه آریا مکمل
تمرین چربی سوزی

نکات مهم چربی سوزی

مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

نکات مهم چربی سوزی

چگونه چربی های موضعی را از بین ببریم؟

در اثر اضافه شدن وزن، چربي در مناطق خاصي از بدن ما انباشته مي شود و تنها راه تغيير حجم چربي در يک منطقه خاص، تغيير عادات غذايي وتمرینات  هوازی است. با رعايت يک رژيم لاغری اصولی و علمی چربي بدن مي سوزد .اين رژيم لاغری، يک رژيم كلی برای تمام بدن است نه فقط برای يک قسمت از آن. اگر چربی در منطقه ران جمع شده باشد با اجرای رژيم لاغري به مرور ران ها متناسب مي شوند ولی انجام اين امر در يک شب امكان پذير نيست. پس فردي كه رژيم لاغری مي گيرد، بايد صبر و حوصله فراوانی داشته باشد. يك رژيم متعادل ومناسب رژيمی است كه مقادير بالايی ميوه و سبزی و كربوهيدرات های پيچيده داشته باشد ومقدار چربی آن كم باشد و نياز پروتئين بدن را تامين كنداصلا هیچ راهی وجود ندارد که چربی های بخش خاصی را بیشتر بسوزانید.

این تصور غلط است که باید برای از بین بردن چربی های ناحیه ی شکمی باید هر روز حرکت شکم  را تکرار کرد.در واقع شما با انجام آن به عضلات شکم خود فشار وارد می کنید و آن را تقویت می کنید در حالی که چربی های آن ناحیه مورد فشار قرار نمی گیرند و چربی سوزی هم اتفاق نمی افتد.عضله ی شکم مانند هر عضله ی دیگری نیاز به استراحت و ریکاوری دارد.با علم به اینکه عضله در استراحت رشد می کند اگر شما به این عضله امکان استراحت ندهید نه تنها نتیجه ی مطلوبی نمی گیرید بلکه ممکن است باعث تخریب سلول های عضلانی شوید.

 

آیا در فرآیند عرق کردن چربی سوزی رخ می دهد؟؟

وقتی فعالیت میکنیم، عضلات بدن گرما آزاد می کنند. از آنجا که دمای بدن ما 37 درجه سانتیگراد می باشد و باید در همین حد ثابت بماند، بدن ما آب اضافی خود را از طریق مجرا های پوستی به روی پوست هدایت میکند و این آب با تبخیر شدن روی پوست موجب پایین آمدن دمای بدن می شود. در واقع عرق کردن به طور کلی در پی بالا رفتن دمای بدن صورت می گیرد، چه در اثر فعالیت و چربی سوزی باشد، چه نباشد. مثلا زیر آفتاب در دمای 40 درجه نشسته باشید یا در سونا عرق کنید. به عبارتی می توان گفت عرق کردن می تواند در نتیجه ی فعالیت و چربی سوزی باشد اما دلیل آن نیست. پس در اینجا می رسیم به یک باور غلط که خیلی از مردم و ورزشکاران مسموم این باور غلط هستند و حتی برخی از مربیان هنوز هم طرفدار این باور غلط و بی اساس هستند، آن هم عرق کردن به هر قیمتی برای چربی سوزی. مثل استفاده از کمربند های گرمایشی، بستن کیسه به دور شکم در هنگام تمرین و ایجاد گرما و تعریق، استفاده از سونا و…

البته انجام چنین اقداماتی می تواند موجب کاهش وزن شود اما این کاهش وزن حاصل از دست دادن آب بدن است نه چربی، که با کنار گذاشتن این اقدامات و مصرف آب به صورت طبیعی، این وزن از دست رفته بازمیگردد.علاوه بر این، از دست دادن آب بدن به صورت غیرطبیعی و زیادی(مثلا با انجام اقدامات فوق) ممکن است برای برخی فرایند های بدن بخوص متابولیسم سلولی که نیاز به آب دارد ایجاد مشکل کند و باعث کاهش متابولیسم و چربی سوزی شود.

چربی سوزی چه زمانی رخ می دهد؟

فرآیند چربی سوزی نیاز به اکسیژن داشته از این رو تمرینات هوازی در تسهیل این امر بدیهی می باشد. زمان انجام تمرینات هوازی بسیار اهمیت دارد در صورتی که اگر به موقع انجام نشود نتیجه خوبی حاصل نمی شود. تمرین با وزنه از نوع تمرینات بی هوازی است و از منابع کربوهیدرات استفاده می کند، در حالی که چربی سوزی یک فرآیند هوازی است و برای اکسیداسیون چربی به اکسیژن نیاز داریم.

اگر قبل از تمرینات بدن سازی هوازی انجام دهیم در واقع منابع کربوهیدرات بدن خود را که منبع اصلی برای تامین انرژی عضلات در هنگام تمرین با وزنه می باشد را مصرف کرده و سپس تمرینات بدنسازی انجام می دهید ذخایر کربوهیدراتی خالی است و چون تمرین بی هوازی است بدن سراغ چربی سوزی نمی رود و از تخریب ماهیچه سوخت مورد نیاز را تامین میکند که بدترین اتفاق ممکن است. اما اگر به ترتیب اول کار با وزنه را انجام دهیم و سپس سراغ تمرینات هوازی برویم، چون بعد از کار با وزنه ذخایر کربوهیدراتی خالی است، بدن به فاز چربی سوزی می رود.

چربی سوزی ، فیت شیپ

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۲ دیدگاه

دیدگاهی بگذارید