روانشناسی ورزشی سبک زندگی

ورزش و بهبود افسردگی

بهبود افسردگی با ورزش، فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

علائم افسردگی

یک اختلال خلقی شایع اما جدی است. این امر باعث علایم شدیدی است که بر  آنچه شما احساس می کنید، فکر می کنید و سایر فعالیت های روزانه، مانند خواب، خوردن، و یا کار تاثیر مستقیم دارد. برای اینکه افسردگی تشخیص داده، علائم باید برای حداقل دو هفته وجود داشته باشد. افسردگی می تواند در هر سنی رخ دهد، اما اغلب در بزرگسالی آغاز می شود. افسردگی هم اکنون در کودکان و نوجوانان نیز به شکلی غالب به رسمیت شناخته شده، اگر چه گاهی اوقات برجسته تر از خلق و خوی عادی در آن ها ظاهر می شود. بسیاری از اختلالات خلقی و اضطرابی مزمن در بزرگسالان آغاز سطح بالای اضطراب در کودکان است.

افسردگی، به ویژه در میانسالی یا سن بیشتر، می تواند با دیگر امراض پزشکی جدی مانند دیابت، سرطان، بیماری های قلبی، و بیماری پارکینسون رخ دهد. این شرایط پزشکی اغلب هنگامی که افسردگی رخ می دهد تشدید می شوند. افسردگی یک علت شایع و مهم مرگ و میر در سراسر جهان است. افسردگی معمولا با داروهای ضد افسردگی و یا درمان روانی درمان می شود، اما برخی از مردم ممکن است روش های جایگزین مانند ورزش را ترجیح دهند. تعدادی از دلایل نظری که چرا ورزش ممکن است افسردگی را بهبود بخشد وجود دارد.

برای افراد مسن که با علائم بالینی معنی دار از افسردگی رنج می برند، تجویز ورزش متناسب با توانایی های فردی شدت افسردگی را کاهش می دهد. ورزش های هوازی است که در درجه تحت کنترل باشند، سه تا چهار بار در هفته برای 30-40 دقیقه در طی یک دوره حداقل نه هفته انجام با شدت متوسط  شوند تاثیر به سزایی در درمان افسردگی داشته است.

چگونه؟

هنوز برخی از شواهد نشان می دهد افزایش حاد برخی از هورمون ها علت اصلی افسردگی است. اما  متاسفانه تغییرات حاد در نوروژنز و التهاب نشانگرهای زیستی، قابل ارزیابی نیستند. هیچ مطالعه ای ارزیابی اثرات حاد ورزش بر فعالیت استرس و مغز اکسیداتیو شدن آن را بررسی نکرده است. در دراز مدت، ورزش به طور بالقوه سبب سازگاری برخی شاخصهای هورمون ها، استرس اکسیداتیو و فعالیت قشری مغزی را به دنبال دارد.بنابراین، بعید است که یک مکانیسم neurobiological  صرفا برای اثرات ضد افسردگی ورزش تاثیر داشته باشد. بنابراین، این احتمال وجود دارد که تعامل چندین نمونه از این مسیر توضیح اثرات ضد افسردگی ورزش را می تواند توجیح کند.

منابع:

1) www.nimh.nih.gov

2) onlinelibrary.wiley.com

3) www.sciencedirect.com

4) www.sciencedirect.com

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم بازبینی شده
ورزش و بهبود افسردگی
امتیازدهی نویسنده
51star1star1star1star1star

درباره ما

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۱ دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

شیر در تلگرام