تغذیه مکمل ها و داروها

فواید و عوارض مصرف پروتئین وی ایزوله (Whey Isolates)

فواید و عوارض مصرف پروتئین وی ایزوله (Whey Isolates)
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

پیش از آن که بخواهیم موشکافانه به بررسی پروتئین وی ایزوله (whey isolates) بپردازیم، بهتر است توضیح مختصری درباره آن بخوانیم.

پروتئین وی ایزوله چیست؟

پروتئین وی در فرآیند تولید شیر به دست می‌آید. در واقع بخشی از شیر است که از کشک یا شیر دلمه بسته جدا می‌شود و بعضی از مردم به عنوان منبع غنی پروتئین و یا مکمل از آن استفاده می‌کنند.

آنچه در این مقاله از مجله فیت شیپ  می‌خوانید:

 • انواع پروتئین وی
 • پروتئین وی ایزوله چیست؟
 • دلایل مصرف پودر وی
 • مقدار مجاز برای مصرف پروتئین وی
 • آیا پروتئین وی در غذاها نیز وجود دارد؟
 • فواید مصرف پروتئین وی
 • اثرات جانبی استفاده از پروتئین وی ایزوله

انواع پروتئین وی

سه نوع پروتئین وی وجود دارد:

 • پروتئین وی کنسانتره (WHEY CONCENTRATE)
 • پروتئین وی ایزوله (WHEY ISOLATES)
 • اسیدهای هیدرولیز شده

لاکتوز از هر دو نوع پروتئین وی(کنسانتره و ایزوله) حذف شده است. این امر، مصرف آن‌ها را برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز مناسب می‌سازد.

پروتئین وی ایزوله چیست؟

دلایل مصرف پودر وی - فیت‌شیپ

پروتئین وی ایزوله مشتق شده از محصولات جانبی پنیر است که از شیر گاو بدست می‌آید.

این فرآورده برای حذف چربی و لاکتوز، فیلتر شده و سپس به شکل پودر خشک می‌شود.

خالص‌ترین و متمرکزترین شکل پروتئین وی، پروتئین وی ایزوله است که یک مکمل محبوب در بین بدنسازان می‌باشد.

تفاوت اصلی پروتئین وی و شکل ایزوله آن مقدار پروتئین، چربی و لاکتوز است.

 پودر پروتئین وی حاوی ۱۱ تا ۱۴.۵ درصد پروتئین، ۶۳ تا ۷۵ درصد لاکتوز و ۱ تا ۱.۵ درصد چربی شیر است. این در حالی است که پروتئین وی ایزوله در مقایسه با پروتئین وی حاوی بیش از ۹۰ درصد پروتئین و تقریبا ۰.۵ درصد چربی شیر است.

اگر شما نمی‌توانید لاکتوز را هضم کنید، پروتئین وی ایزوله بهترین مکمل برای شماست.

دلایل مصرف پودر وی

1- پودر پروتئین وی برای ورزشکاران مخصوصا کسانی که تمرینات سنگین انجام می‌دهند، محبوب است زیرا منبع خوبی از مواد مغذی و اسیدهای آمینه می‌باشد.

2- برخی از افراد به دلیل عدم تحمل لاکتوز و یا آلرژی به دیگر منابع پروتئینی مانند تخم مرغ و سویا از پروتئین وی استفاده می‌کنند.

مقدار مجاز برای مصرف پروتئین وی

دوزهای مطلوب پروتئین وی برای هر فرد باید به طور خاص و زیر نظر متخصص تغذیه تعیین شود، زیرا نه تنها میزان فعالیت و سبک زندگی افراد بر این میزان تاثیرگذار است، بلکه کیفیت و نوع مواد فعال موجود در مکمل‌های هر شرکت سازنده نیز با دیگری متفاوت است.

آیا پروتئین وی در غذاها نیز وجود دارد؟

پروتئین وی یکی از بهترین منابع پروتئینی از نظر ترکیب آمینواسیدی و قابلیت هضم است‌ و به مقدار کم در شیر یافت می‌شود اما در فرآیند تبدیل شیر به پنیر به طور کامل حذف می‌گردد.

شما‌ می‌توانید پروتئین وی را با نوشیدن شیر و یا خرید آن به صورت پودر استفاده کنید.

فواید مصرف پروتئین وی

فواید مصرف پروتئین وی ایزوله- فیت‌شیپ

1- افزایش قدرت و اندازه عضلات

مطالعات نشان داده است که اگر پروتئین وی همراه با تمرینات سنگین مصرف شود، می‌تواند قدرت و اندازه عضلات را افزایش دهد.

2- کمک به ثبات وزن در بیماران خاص

پروتئین وی برای جلوگیری از اضافه وزن در افرادی که مبتلا به ایدز هستند مفید می‌باشد.

3- جلوگیری از ایجاد اگزما در کودکان و جوانان

پروتئین وی در مقایسه با پروتئین شیر گاو، ممکن است در جلوگیری از ایجاد اگزما در کودکان و جوانان موثر باشد، با این حال بهتر است قبل از دادن پروتئین وی به کودک خود، با دکتر مربوطه مشورت کنید.

4- کمک به کاهش وزن

مطالعات ثابت کرده‌اند که پروتئین وی نسبت به پروتئین سویا بیشتر به کاهش وزن کمک می‌کند، در نتیجه در رژیم‌های کاهش وزن قابل استفاده است (حتی می‌توان گفت که انواع پروتئین وی ایزوله بهتر نیز هستند).

5- چلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات

پروتئین وی می‌تواند از سرطان پروستات جلوگیری کند. محققان مشاهده کردند، هنگامی که در محیط آزمایشگاهی پروتئین وی را به سلول‌های پروستات انسان وارد کردند، سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون به طور چشمگیری افزایش یافت. این در حالیست که آنتی اکسیدان‌هایی نظیر گلوتاتیون به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کننده سرطان کمک می‌کنند.

ایجاد رادیکال‌های آزاد با شروع بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان همراه است.

6- کمک به ساخت عضله

پروتئین‌ وی یکی از بهترین نوع پروتئین‌هایی است که می توانی برای ساخت عضلات از آن استفاده کرد چرا که شامل آمینواسیدهای ضروری و شاخه‌ای است.

با مصرف پروتئین وی قبل یا بعد از تمرین شما می‌توانید مقدار آمینواسیدهای موجود در بدن خود را برای روند رشد عضله‌ها افزایش دهید.

خوردن حدود ۶ گرم اسیدآمینه ضروری همراه با ۳۵ گرم کربوهیدرات بلافاصله بعد از ورزش، سنتز پروتئین عضلانی را تا ۲۰۰ درصد بالاتر از سطح استراحت بهینه می‌کند. البته اینکه نیاز داشته باشید در رژیم غذایی خود از پروتئین وی و یا فرم ایزوله آن استفاده کنید، بستگی به فعالیت‌های روزانه شما دارد.

7- برطرف کردن نیاز بدن به کربوهیدرات و پروتئین

یکی از مزایای پروتئین وی وجود لاکتوز است که یک نوع قند کربوهیدراتی است.

با مخلوط کردن پروتئین وی ایزوله با مواد غذایی مانند آبمیوه نیاز کربوهیدرات و پروتئین قبل و یا حین تمرین شما برطرف می‌شود.

عوارض استفاده از پروتئین وی ایزوله

 • همیشه با متخصص تغذیه خود در مورد مصرف کردن یک مکمل مشورت کنید مخصوصا اگر در دوران بارداری و یا شیردهی هستید.
 • اکثر مردم با پروتئین وی به خوبی کنار می‌آیند، اما دوزهای بالای آن می‌تواند باعث تهوع، سردرد، افزایش حرکات روده، تشنگی، گرفتگی عضلات، نفخ، بی‌اشتهایی و تورم شود.
 • اگر از داروی خاصی مانند لوودوپا برای بیماری پارکینسون و یا داروهای درمان پوکی استخوان استفاده می‌کنید بهتر است از مصرف پروتئین وی خودداری نمایید.
 • سایر عوارض جانبی ممکن است شامل آسیب به کلیه‌ها یا کبد، ایجاد پوکی استخوان یا واکنش آلرژیک باشد. واکنش آلرژیک یک مورد اورژانسی جدی است و علایمی مانند بثورات و تورم صورت و یا تنگی نفس دارد.

علت واکنش آلرژیک پس از مصرف پروتئین وی:

پروتئین وی حاوی لاکتوز است. برخی از افراد به علت کمبود آنزیم لاکتاز در روده، در هضم مولکول لاکتوز شیر ناتوان هستند. مصرف پروتئین وی در این افراد ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود.

علت ایجاد اختلال در کلیه‌ها پس از مصرف پروتئین وی:

هیچ مدرک علمی برای اثبات این نکته که پروتئین وی موجب اختلال عملکرد کلیه می‌شود وجود ندارد، اما مصرف پروتئین وی در طولانی مدت و یا در دوزهای بالا می‌تواند به کلیه آسیب برساند و یا استرس وارد کند.

منابع:
www.webmd.com:Whey Protein
www.webmd.com:Whey Protein May Be Helpful for Weight Loss
www.webmd.com:Whey Protein May Prevent Prostate Cancer
www.livestrong.com:Side Effects of Whey Protein Isolate
www.livestrong.com:Whey Protein Vs. Whey Isolate

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۴۴ دیدگاه

  • از لحاظ این که دوز مصرفی مهمه، خیر نمی‌تونید. در واقع شما نمیدونید که داخل آب پنیری که در دسترس دارید دقیقا چه میزان و چه دوزی پروتئین وی وجود داره و زمانی که قابل اندازه گیری نباشه نمی‌تونید طبق برنامه دقیقی پیش برید.

   • سلام خسته نباشید
    من ۱۶ سالمه و به صورت حرفی کیک بوکسینگ کار میکنم
    بدنم کاملا سفت شده ولی ماهیچه هام اون طوری که باید بیرون بزنه نزده
    چه پودری بخورم یا چه کار کنم که ماهیچه هام هم تقویت و هم بزنه بیرون؟؟؟
    ممنون میشم جوابمو بدین

    • سلام سلامت باشید
     برای اینکه شما افزایش حجم داشته باشید باید برنامه غذایی و ورزشیتون هم راستا با این هدفتون باشه؛ یعنی چی؟ یعنی اینکه منابع غذایی غنی از پروتئین دریافت کنید مثل گوشت، مرغ، انواع حبوبات و … علاوه بر کیک بوکسینگ بهتون پیشنهاد میکنم در کنارش بدنسازی هم کار کنید و برای هر دو، برنامه متناسب و اصولی داشته باشید تا بهتر نتیجه بگیرید. در مورد مصرف مکمل ها هم سازمان غذا و دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مصرف مکملهای پروتئینی رو توصیه نمیکنه چون با برنامه غذایی و ورزشی مناسب میتونند به هدفشون برسند.

 • سلام خسته نباشید-من ۲ روزه که پروتئین وی گلد استاندارد گرفتم بعد مصرف دل درد میگیرم وگوارش م به هم می ریزه؛ در صورتی از همین پروتئین دوستام استفاده میکردم هیچ مشکلی ندارم.آیا ممکنه تقلبی باشه یاخراب شده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هنوز تاریخ دارد ومنقضی نشده است.

  • سلام
   اولا بدن شما با بدن سایر دوستانتون فرق داره.
   دقت کنید تو موارد طبیعی هم پاسخی که بدن آدمای مختلف به برخی مواد غذایی میده متفاوته، مثلا یکی ممکنه به قارچ حساسیت داشته باشه، یکی به باقالی و…
   پس نتیجه میگیریم این شیوه مقایسه اصلا درست نیست. ممکنه این مکمل برای شخص شما مناسب نباشه.
   باید خیلی دقیقتر مشکلتون بررسی بشه. مصرف مکمل رو قطع کنید و نزد پزشک گوارش برید.
   در ضمن حتی ممکنه به قول خودتون خراب هم باشه. اما کلا ریسک نکنید و پیش پزشک برید تا معاینه بشید.

   • سلام خواستم بگم که من یه دوره از پودر اینترامیل استفاده می کردم سنمم ۱۴ هستش اما متخصص تغذیه برام مولتی ویتامین مینرال نوشته حالا من تعریف های خوبی از پودر وی شنیدم میتونم الان از پودر وی استفاده کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ میزان کربوهیدارت و چربی بدنم هم پایینه

  • باید برنامه غذایی داشته باشید
   ممکنه داخل برنامه غذاییتون از مکمل هم استفاده بشه و ممکنه نشه. بستگی به نظر کارشناس تغذیه داره.

    • تا به حال در هیچ مقاله‌ی علمی در مورد از بین رفتن چربی موضعی شکم با استفاده از پروتیئن وی صحبتی نشده است. اما در همین مجله در مطلب لاغری شکم موضعی میتونید مطالبی رو بخونید که شاید براتون مفید باشه

     • سلام عرض ادب آیا پروتین وی وزن را افزایش میدهد ؟
      بهترین زمان استفاده این پروتین چی زمانی است؟
      وزن من هفتاد کیلو گرام است آیا برای من مناسب است؟

     • سلام روزتون بخیر
      اگر مقاله رو با دقت مطالعه کنید جواب دوتا سوال اولتون رو متوجه میشید. در مورد سوال آخرتون هم با این اطلاعات خیلی کم نمیتونم جوابی به شما بدم چون علاوه بر وزن، به قد، سن، نوع و شدت تمرین، نوع برنامه غذایی و … بستگی دارد.

   • من هم دقیقا همین رو‌مصرف می‌کنم و مشکل روده پیدا کردم، من در مورد معتبر بودن محصول شکی ندارم، ولی این پروتئین گلد استاندارد بهم انگار نمیسازه

 • سلام من چاقی در پایین تنه دارم و بالاتنه متوسط و لاغری دارم مصرف پروتین وی کمک میکنه چربی پایین تنم کم بشه و در بالاتنم عضلانی بشه یا نه ؟

  • سلام
   خیر پروتئین وی اصلا چنین کاری نمیکنه!
   شما از طرفی باید چربی های پایین تنه رو با یک رژیم کاهش وزن کاهش بدید. بعد از اون که پایین تنه به حد کافی لاغر شد، میریم سراغ یک رژیم افزایش عضله به همراه تمرینات بدنسازی.

   • سلام
    ببخشید من کشتی گیر هستم و تمریناتمم به صورت حرفه ای و فشرده هستش به نظرتون میتونه این مکمل به من تو ورزشم کمک کنه

    • سلام روزتون بخیر
     مصرف خودسرانه مکمل ها به هیچ وجه توصیه نمیشه مخصوصا شما که به صورت حرفه ای تمرین میکنید. حتما با متخصص تغذیتون صحبت کنید با توجه به برنامه غذایی روزانتون و شدت تمریناتون درمورد مصرف و یا عدم مکمل ها راهنماییتون میکنند.

  • سلام
   به خیلی پارامترها بستگی داره که درواقع تکواندوکار بودن شما فقط یکی از اونهاست. بقیه شرایط هم باید بررسی بشه مخصوصا برنامه غذاییتون

  • سلام
   بله اما بهتره اول یک برنامه غذایی کامل داشته باشید بعد نقصان برنامه رو از طریق این مکمل برطرف کنید. وگرنه بازده خیلی زیادی براتون نخواهد داشت.

 • سلام.من ۹۰کیلو ام با قد ۱۸۷ ۱۷سالمه.چاقم و مقداری چربی سینه دارم.
  حالا یه مدت هوازی کار کنم با یه رژیم غذایی سالم و بعد یه مدت بدنسازی برم و پروتئین وی بخورم میتونم موفق شم؟نظر شما چیه؟چکار کنم

  • سلام روزتون بخیر
   چن وقته دارید هوازی کار میکنید؟؟ با چه شدتی و چند روز در هفته؟ و به نظرتون تو این تایم کاهش وزن مطلوبی داشتید؟

 • سلام.من ۱۶۸ قدم هست.وزنم ۷۷ بود که الان یک ماه و نیم هست رژیم لاغری و کاهش وزن رو شروع کردم و روزی یک ساعت هم تمرینهای هوازی و پیاده روی و دو انجام میدهم.وزنم رسیده به ۷۱/۸۰۰.میخوام کاهش وزن رو تا ۶۴ ادامه بدهم.توده شکمی هم دارم.میترسم در این روند کاهش وزن عضلاتم خیلی تحلیل بره به نظرتون مکمل پروتئین همزمان با این رژیم مصرف کنم خوب هست یا اینکه باید اول برسم سر وزن مناسب بعد شروع کنم به تمرینهای عضله سازی و مصرف مکمل پروتئین؟
  ممنون از مقاله های خوبتون و راهنماییهایی که می کنید.

  • سلام روزتون بخیر
   اول از همه بهتون تبریک میگم بابت اراده و انگیزه‌ای که دارید. با این اطلاعات کم من نمیتونم هیچ توصیه‌ای بهتون کنم چون علاوه بر این‌ها به نوع و شدت تمرین و از همه مهمتر تغذیتون بستگی داره. حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا درمورد مصرف و یا عدم مصرف بهتون کمک کنه. برای دریافت مشاوره از متخصصین ماهم میتونید با شماره تماس ۰۹۳۷۴۱۵۲۰۸۳ تماس بگیرید یا از طریق تلگرام به همین شماره پیام بدید.

  • سلام روزتون بخیر
   اینکه چه مکملی رو چقدر و کی مصرف کنید به شرایط زیادی از جماه نوع تغذیه، شرایط فعلی شما، نوع و شدت تمرین و … بستگی داره و برای همه نمیشه نسخه یکسان پیچید و با اطلاعات کمی که از شما دارم نمیتونم جواب درستی بهتون بدم. برای نحوه مصرف مکمل ها حتما از یک کارشناس تغذیه کمک بگیرید تا با بررسی همه جانبه شرایط شما، راهنماییتون کنن.

 • سلام من ۱۵ سالمه وکشتیگیرم بار اول که وی رو مصرف کردم تاثیرش خوب بود اما بار دوم که خریدم لاغر شدم میخاستم ببینم مشکل از کجاست برای جایگزین چه چیزی استفاده کنم

  • سلام ممکنه یکی از دلائل لاغریتون این باشه که فقط به مصرف مکمل ها تکیه کردید و از مصرف مواد غذایی غافل شدید. شما میتونید مواد غذایی با پروتئین بالا مثل فیله مرغ، فیله گوساله و … مصرف کنید و اینکه شیر هم حتما در برنامه غذاییتون باشد. البته این بخشی از رژیمی است که شما باید رعایت کنید برای برنامه غذایی کامل و متناسب با شرایط خودتون حتما با متخصصین تغذیه مشورت کنید. البته میتونید از کارشناس های ما نیز راهنمایی بگیرید. برای دریافت مشاوه و راهنمایی در خصوص برنامه غذایی و ورزشی میتونید با شماره ۰۹۳۷۴۱۵۲۰۸۳ تماس بگیرید و یا از طریق تلگرام به همین شماره پیام بدید.

  • سلام روزتون بخیر
   برای اینکه به سوال شما جواب بدم به اطلاعات خیلی بیشتری از شما نیاز دارم مثل شرایط فعلیتون، نوع و شدت تمرین، میزان پاسخگویی بدنتون، نوع تغذیه و …

 • سلام. من تا کنون برنامه کاهش وزن داشتم الان نرمال شده وزنم با رژیم و ورزش و خیلی برام مهمه که مجدد شکم نیارم. اما دوست دارم حجم عضلاتم افزایش پیدا کنه خواستم ببینم این رو اه استفاده کنم نوع ایزولش رو آیا ممکنه شکمم برگرده یا نه؟ بخاطر کالری و … میگم

  • سلام روزتون بخیر
   بین پروتئین وی و ایزوله تفاوت چندانی وجود نداره هیچکدوم باعث برگشتن شکم نمیشه.

 • من دیابت دارم ورزش بدنسازی انجام می دهم
  در ضمن دفع پروتیین دارم
  آیا می تونم پروتیین وی مصرف کنم یا خیر

  • سلام روزتون بخیر
   برای تجویز مکمل به این شکل به اطلاعات بیشتری از شما نیاز است و این نکته رو بگم که به طور کلی اصلا مصرف خودسرانه مکمل ها توصیه نمیشه و این درمورد شما به خاطر دیباتتون حساستر میشه. لطفا برای مصرف هرگونه مکملی با کارشناس های تغذیه مشورت کنید.

  • سلام روزتون بخیر
   دوست عزیز من با این اطلاعات کم نمیتونم به شما جواب بدم. مصرف مکمل‌ها به عوامل زیادی وابستس مثل نوع تغذیه شما، نوع و شدت تمرین، شرایط فعلی، چگونگی جواب دادن بدنتون به تغذیه و تمرین و …

دیدگاهی بگذارید