فروشگاه آریا مکمل
بیماری ها سایر بیماری ها

ژنیکوماستی و راه حل درمان + علائم و نکات مهم

ژنیکوماستی و راه حل درمان + علائم و نکات مهم - مجله فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

ژنیکوماستی (Gynecomastia) عارضه ایست در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است، گاهی فقط یکی از پستان ها و گاهی هر دوپستان (به میزان یکسان یا متفاوت). علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این صورت که نسبت استروژن به تستسترون زیاد می‌شود که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد.

این پدیده معمولا در سه گروه سنی شامل نوزادان، جوانان در سنین بلوغ و افراد مسن پدید می‌آید که شرایط هر کدام متفاوت می‌باشد، گاهی اوقات این عارضه به خودی خود از بین می‌رود و نیازی به درمان خاصی ندارد و گاهی نیز باید به فکر درمان بود.

در این مقاله فیت شیپ تمام موارد پیرامون این عارضه شایع (میزان شیوع آن در منابع آماری مختلف حدود 32-42 درصد گزارش شده است) را بررسی می‌کند. علل، علائم، راه‌های پیشگیری و درمان و از همه مهم تر نقش تغذیه را بر این اختلال بررسی خواهیم نمود.

 

ژنیکوماستی با چه علائمی بروز می‌کند؟

گاهی اوقات بزرگی بافت سینه مردان تنها به دلیل چاقی بوده و امری طبیعی می‌باشد. چرا که این نقطه از بدن نیز مانند سایر نقاط مستعد ذخیره چربی می‌باشد و در افراد چاق این بزرگی اگر به شکل طبیعی باشد جای نگرانی نیست. در صورتی که علائم زیر را دارا بودید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ورم و بزرگی بافت پستان
 • درد در این ناحیه
 • حساسیت نسبت به لمس پستان ها
 • ترشح از نوک پستان (یکی یا هردو)

با مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه نموده و جویای مراحل درمانی شوید.

 

علائم ژنیکوماستی

 

بزرگی بافت سینه مردان به چه دلایلی بروز می‌کند؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم عارضه ژنیکوماستی به سبب اختلالات غدد درون ریز است. زمانی که نسبت هورمون استروژن (هورمون زنانه) به تستسترون (هورمون مردانه) افزایش یابد این عارضه پدید می‌آید. عواملی هستند که می‌توانند سبب این موضوع شوند (کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن) که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

 • ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از 50% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می‌آیند. دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر (از طریق جفت) وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می‌رسند و جای نگرانی نیست.
 • ژنیکوماستی دوران بلوغ: بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می‌شوند که دلیل آن می‌تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان، ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می‌رود.
 • ژنیکوماستی در افراد مسن: یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین 50 تا 69 سال هستند. در این گروه سنی، تقریبا از هر 4 نفر، 1 نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

 

داروهای موثر در بروز ژنیکوماستی

موارد ذکر شده فوق، موارد طبیعی و رایج بودند. این مواد و داروها نیز در ایجاد ژنیکوماستی می توانند دخیل باشند:

 • الکل
 • آنتی آندروژن ها
 • متادون
 • دارو های HIV
 • شیمی درمانی
 • هورمون های درمانی در سرطان پروستات
 • داروهای ضد قارچ مانند کتوکونازول
 • بلوک کننده های کانال کلسیمی (وراپامیل، نیفدیپین، دیلتیازم)
 • آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول
 • برخی داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین
 • فنوترین (نوعی ماده موجود در حشره کش ها)
 • برخی دارو های مرتبط با معده
 • هروئین
 • آمفتامین
 • ماریجوانا

دارو های دیگری نیز هستند که ممکن است بر ژنیکوماستی تاثیر داشته باشند اما صحت تاثیر آن ها هنوز اثبات نشده است.

علاوه بر دلایل گفته شده، مشکلات نارسایی کبد و کلیه نیز می‌توانند سبب این عارضه شوند؛ پس توجه داشته باشید اگر دچار مشکل ژنیکوماستی هستید، ممکن است سلامت کبد و کلیه شما در خطر باشد!

 

با وجود آمار بالای ژنیکوماستی، چطور از بروز آن پیشگیری کنیم؟

در این جا چند نکته را عنوان می‌کنیم که می‌توانند ریسک ابتلا به ژنیکوماستی را کاهش دهند:

 • از داروهای غیر مجاز استفاده نکنید؛ داروهایی مانند استروئیدها (که متاسفانه بدون مشورت پزشک یا متخصص مربوطه، میان ورزشکاران مصرف شده و عوارض بدی را برای آن ها در پی خواهد داشت)، آندروژن، آمفتامین ها و هروئین می‌توانند سبب بروز ژنیکوماستی شوند.
 • از مصرف الکل خودداری کنید؛ برخی مطالعات و تحقیقات بر تاثیر نوشیدن الکل در بروز ژنیکوماستی دلالت دارند. از مصرف آن اجتناب کنید.
 • دارو های مصرفی خود را کنترل کنید؛ همانطور که عنوان شد برخی داروها در بروز ژنیکوماستی دخیل هستند. اگر تحت درمان هستید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان از داروهایی استفاده کنید که سبب بروز این پدیده نشوند. (بخصوص اگر در حال حاضر با این مشکل مواجه هستید)

 

آیا رژیم غذایی بروی ژنیکوماستی تاثیر دارد؟

ممکن است شما تصور کنید که میان ژنیکوماستی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به صورتی که باید از مواد خاصی اجتناب کنید و یا مواد خاصی را جهت سرکوب ژنیکوماستی مصرف کنید. اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی میان ژنیکوماستی و مواد غذایی خاصی گزارش نشده است. اما می‌توان تحت رژیم های غذایی خاص و با کاهش وزن و چربی عمومی بدن، نشانه های این عارضه و بزرگی پستان ها را کنترل کرد و کاهش داد. علاوه بر این، گمانه زنی هایی در رابطه با تاثیر برخی مواد غذایی بروی ژنیکوماستی صورت گرفته که در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها خواهیم پرداخت.

 

الف) ارتباط فیتواستروژن ها با ژنیکوماستی

همانطور که گفتیم تغییرات سطح هورمون استروژن و افزایش آن می تواند سبب ژنیکوماستی شود. فیتواستروژن ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در برخی گونه های گیاهی وجود دارند و در مهره داران با اتصال به گیرنده های استروژن، رفتار استروژن را تقلید می کنند. مواد غذایی ای مانند سویا حاوی فیتواستروژن ها هستند.

با در نظر گرفتن این نکته شاید شما نگران مصرف این گونه مواد غذایی باشید و چنین موادی را مسئول ژنیکوماستی بدانید، اما بر اساس اعلام نظر دانشمندان، فیتواستروژن ها هیچ تاثیری بر افزایش سطح استروژن شما نخواهند داشت و هیچ ارتباطی با ژنیکوماستی ندارند.

 

ب) رابطه چاقی و ژنیکوماستی

چاقی و اضافه وزن یکی از متهم های اصلی به عنوان عامل ژنیکوماستی به حساب می‌آید. در حقیقت چربی اضافی می‌تواند سبب افزایش سطح استروژن شود. کنترل و تنظیم صحیح میزان چربی در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف زیاد آن می‌تواند کمک شایانی به شما بکند و سایز سینه ها را کاهش دهد.

رژیم غذایی در این موارد باید با مواد مغذی ولی کم کالری غنی شود تا منجر به کاهش وزن و درصد چربی شما شود. مواد غذایی مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، لبنیات بدون چربی، منابع پروتئین کم چربی مانند مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی بخصوص ماهی.

البته بهتر است این موضوع را با متخصص تغذیه خود در میان بگذارید و تنظیم برنامه غذایی خود را به او بسپارید، چرا که کاهش افراطی و بیش از حد چربی ها نیز از طرفی عوارض دیگری را برای شما در پی خواهد داشت. در واقع شما باید میزان چربی مورد نیاز خود را از منابع چربی مفید مانند ماهی تامین کنید.

 

پ) مواد غذایی ضد التهاب و کاهنده درد

در ابتدای مقاله از درد سینه‌ها در ژنیکوماستی صحبت کردیم. مواد غذایی ای وجود دارند که می‌توانند در این رابطه به شما کمک کنند و کاهنده درد و التهاب باشند. مواد غذایی ای مانند ماهی های چرب مثل سالمون و تن، مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها مانند سبزیجات سبز برگ دار، انواع توت ها، مرکبات و حبوبات.
هرچند هیچ مطالعه ی مستقیم و خاصی در مورد این مسئله و ارتباط مستقیم این مواد غذایی با ژنیکوماستی صورت نگرفته است اما گمان می‌رود که مواد غذایی ذکر شده بتوانند بروی درد و التهاب ناشی از ژنیکوماستی موثر باشند.

 

ت) دیگر نکات و پیشنهادات غذایی در مورد ژنیکوماستی

جهت کنترل وزن و کاهش چربی، در جهت کاهش اندازه سینه ها، در روز 3 وعده غذایی اصلی خود را میل کنید و حتما 2 میان وعده نیز در برنامه روزانه خود قرار دهید. رعایت مصرف وعده ها به شما در کنترل گرسنگی کمک می‌کند و از پرخوری و مصرف خوراکی‌های مضر جلوگیری می‌کند. علاوه بر این می‌تواند متابولیسم شما را در سطح مناسبی قرار دهد.

در ضمن دور غذاهای مضری مانند سرخ کردنی‌ها، فست فود، تنقلاتی مانند چیپس و پفک و در کل غذاهای حاوی چربی اشباع را خط بکشید. میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید و از رژیم غذایی مناسب خود پیروی کنید.

ورزش هوازی نیز برای کاهش چربی شما واجب و ضروری است. سعی کند حداقل 5 روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه به پیاده روی تند، شنا و یا دوچرخه سواری بپردازید.

 

ژنیکوماستی چه مشکلاتی را برای شخص پدید می‌آورد و با آنها چه می‌توان کرد؟

در ابتدا باید متذکر شد ژنیکوماستی می‌تواند علامتی باشد مبنی بر نارسایی کبد، کلیه و به طور کلی تر سیستم غدد درون ریز. پس در صورت بروز چنین مشکلی حتما به پزشک مراجعه نموده و از وی جویای منشا مشکل خود باشید و اگر مشکلات از این گونه موارد بود مراحل درمانی را پیش بگیرید.

بزرگی سینه مردان معمولا سبب سرخوردگی و خجالت فرد می‌شود. به صورتی که اغلب این افراد از حضور در اماکنی مانند استخر ها و یا حتی رختکن باشگاه برای تعویض لباس هراس دارند. این مشکل همچنین می‌تواند به چالشی در روابط عاشقانه فرد تبدیل شده و اعتماد به نفس را در روابط زناشویی کاهش دهد. از طرفی با توجه به آمار بالای این عارضه در سنین بلوغ، می‌تواند موجب تمسخر فرد توسط هم سن و سالان شود که استرس، فشار روحی و خجالت را در فرد افزایش می دهد.

توصیه می‌شود در ابتدا شخص درگیر با ژنیکوماستی، با مراجعه به پزشک و یا استفاده از رژیم های مخصوص این عارضه، سعی در درمان این اختلال نماید. اما علاوه بر اینها بهتر است خود را از نظر روحی و روانی تقویت کند تا در اعتماد بنفس، عملکرد و حضور در جامعه مشکلی وجود نداشته باشد. اگر شما دچار این اختلال هستید می‌توانید مشکل خود را به دوستان، خانواده و هر کسی که متوجه آن شد توضیح دهید تا متوجه مشکل پزشکی شما شود. ارتباط با افراد دیگری که اختلال ژنیکوماستی را پشت سر گذاشتند نیز قطعا از نظر ذهنی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۱۱۰ دیدگاه

 • لطفا یه مطلب هم در مورد انواع جراحی هایی که برای درمان ژنیکوماستی وجود داره بزارید. ممنون از مطالب خیلی مفید و جامعتون

  • من یکی از سینه هم خیلی بزرگ شد عمل کردم کامل تخلیه شد الان خوبه ولی بعد عمل سینه دیگه م ورم کرده الان‌ میخام بیکار که شدم سر فرصت باز عملش کنم تو بیمارستان های دولتی با ۵۰۰تومن هم میشه از شرش خلاص شد

    • بیمارستان دولتی رفتم با بیمه سلامت یه جراح عمومی برام درش اورد الان یکسال و سه ماهه عمل کردم البته من شهرستان زندگی میکنم ولی پرس و جو کردم شما هر شهری باشین اول باید برین یه بیمارستان دولتی اونجا اسم پزشک جراح رو بپرسین حتی جراح عمومی هم اینکارا رو انجام میده بعد برین پیش جراح اونجا واستون نوبت عمل بزنه اگه شما تهران زندگی میکنید میتونم یه دکتر خوب بهتون معرفی کنم همون جراحی هست که خودمو عمل کرد الان تهران کار میکنه

     • سلام بزرگوار اگر مقدوره مشخصات دکتر و بیمارستان و شماره ایشان را برام ایمیل فرمایید . سپاسگزارم

     • آقا فرشاد اگر زحمتی نیست شماره دکتر و بیمارستان را به تلگرام با شماره ۰۹۱۲۵۰۹۷۹۴۱ بفرست ممنون بزرگوار

   • سلام فرشاد جان. من هم این مشکلو دارم از هرجاکه میپرسم میگن سه و نیم به بالاهزینشه . میشه آدرس اونجایی که عمل کردین رو لطف کنید بهم بدید

    • سلام وحید جان من شهرستان عمل کردم با بیمه سلامت و واقعیت هزینه ش ایقد پایین بود خودم باور نکردم تا وقتی ترخیص شدم البته عمل که کردم یه مقداری نوک سینم داخل رفته که دکترم گفت اگه بخای میتونم واست زیبا سازی هم انجام بدم ولی خب خیلی راضی ام قبلا خیلی زشت بود اصلا نمیشد لباس تنگ بپوشم و به شدت هم درد داشتم دکترم کل بافت چربی رو هم باهاش دراورد راحتم کرد البته اینو گفت اگه باشگاه بدنسازی بری سینه ت خوش فرم تر میشه اگه دوس داشتی من هفته یه بار این سایت سر میزنم شمارتو بزار بهت پیام میدم

     • دررابطه با ژنیکوماستی می خواستم بدونم چه آزمایش های مینویسه اگه بگیدممنون میشم

     • میشه لطفا شما تلفن و آدرس دکترتونو اینجا قرار بدین یا به این ایدی تلگرام ارسال کنید. @ mohammad_h321

    • اگه دفترچه بیمه سلامت داری بری هر بیمارستان دولتی واست انجام میدن مال من یه جراح عمومی به اسم دکتر مسجدی برام انجام داد.فقط باید جراحی که میری طرف قرارداد با بیمارستان دولتی باشه

  • با سلام …
   من ده سال هست این مشکل رو دارم و الان سی و پنج ساله هستم ، راجبش زیاد تحقیق کردم ، چندین سال هم هست ورزش میکنم ، متوجه شدم که بهترین راه حل جراحی هست که کنار سینه رو از طریق بی حسی موضعی سوراخ میکنن و تجمعات چربی رو خارج میکنن ، بدونِ بیهوشی .

  • سلام من ۲ روز لیپو و جراحی داشتم سینه هام یکم خوب شدن ولی خداییش احساس خیلی خوبی میده میتونم کمکتون کنم شمارم ۰۹۳۸۰۲۷۰۸۴

  • در مطلب به طور کامل در مورد راه حل ها توضیح داده شده و چیزی خارج از این مطلب وجود نداره

  • در رابطه یا هزینه جراحی ها اطلاعات دقیقی نداریم و در زمینه فعالیت ما هم نیست، بهتره از کلینیک های مربوطه سوال بپرسید

 • سلام من از بعد از بلوغ اين مشكل را دارم و تو همون دوران به پزشك مراجعه كردم و گفت زمان ميبره و خودش خوب ميشه ولي الان ٣٣ سالمه و با اينكه هر روز ورزش ميكنم باز هم افتادگي سينه دارم و حاله نوك سينم حالت بادكنكي داره ،و اضافه وزن ندارم چون قدم ١٨٥ و وزنم ٧٢ كيلوه ، اگر راهكاري هست ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • بهتر بود بعد از این همه مدت باز هم به پزشک سر میزدید!
   چون ممکنه اون توصیه پزشک، مربوط به اون زمان و اون مقطع بوده باشه

 • من میخوستم بدون با این که زنیکوماتی دارم میتدنم با چی ورزشی ازبین ببرمش؟من۱۴ سالمه با قد۱۷۳ و وزن ۷۸ کمی نوک سینم بزرگه ایا با بدنسازی میتونم حلش کنم؟یا با چه ورزشی رای من خوبه؟راهنمایی بکنید لطفا……………..

  • بهتره متن این مقاله رو با دقت بیشتری مجدد بخونید تا تمامی راه های ممکن رو که توضیح دادیم متوجه بشید
   با توجه به میزان شدت این عارضه، ممکنه با تمرینات بدنسازی این عارضه به حداقل برسه و تقریبا ناپیدا بشه اما هیچ تضمینی برای این اتفاق نیست. در هر صورت تمرین کردن شما ضرری نداره و بهتره تا جایی که می تونید تلاش کنید و البته رژیم غذایی رو فراموش نکنید چون بدون برنامه غذایی تمرینات شما بیهوده خواهد بود. بهتره با یک پزشک هم مشورت کنید.

 • سلام من هم این عارضه رو داشتم ولی واقعا خسته شدمو عزمم رو جذب کردم رفتم باشگاه بدنسازی واقعا سخت کار کردم تا شیش ماه هم زمان بعد باشگاه هم سه تا چهار کیلو متر میدوییدم الان به لطف خدا سینه هام مثل سنگ سفت و خوش فرم شده شکمم هم سیکس پک شده بنظرم سینه هام از خیلی از بدنساز های خوب بهتره فقط کافیه بخوایین و عمل کنین

  • سلام شما چند سالتونه تو دوران بلوغ ژنی کوماستی براتون پیش اومده یعنی با بدنسازی رفع میشه ?

  • سلافرمودین ژنیکوماستی داشین و رفتین باشگاه و الان درست شده.
   فکر نکنم برای همه با باشگاه رفتن درست بشه
   چون من خودم خیلی وقته بدنسازی و هوازی کار میکنم و تقریبا ۹ ماهه دچار این عارضه شدم در حالی که از دارو و اینجور چیزا استفاده نکرده بودم.
   اضافه وزن هم نداشتم و درصد چربی بدنم هم کم هست.
   دکتر هم گفته ۲ ماه یه قرصی بخورم ولی نمیدونم خوب شه یا نه.

 • دوستان من این مشکل رو داشتم و با عمل جراحی حلش کردم !
  ۲ میلیون هزینه برداشت البته بیمارستان خصوصی بود و اون موقع دکترا زیاد بلد نبودن طوری عمل کنن که فرم بدن بهم نخوره و متاسفانه در ناحیه سینه بخیه ها هنوز مشخصه و تو رفتگی داره اما خیلی بهتر از قبله !!! و آدم روحیه میگیره !
  ولی خب مشکلیه که به خاطر بلوغ رخ میده و اصلا ربطی به بچه دار شدن و رابطه و اینا نداره !
  امیدوارم تونسته باشم کمک بکنم

  • برای تشخیص اولیه شاید پزشک عمومی هم بتونه کمکتون کنه، اما متخصص غدد بیشترین تخصص رو در این زمینه داره

  • من رفتم به جراح عمومی گفتم به سنوگرافی و آزمایش استروژن و تستسترون و پرولاکتین نوشت.
   سنوگرافی کاملا مشخص میکنه

 • سلام
  من درست نمیتونم تشخیص بدم که دچار این عارضه شدم یا نه

  ده کیلویی اضافه وزن دارم ولی حس میکنم خیلی سینه هام بزرگن

  تو علائمش فقط بزرگی سینه رو دارم
  یعنی نه ترشح دارم نه درد
  درمورد حساسیت هم بعضی اوقات نوکشون میسوزه

  ب نظر شما ژنیکوماستیه یا چربی؟

  • واقعا به این صورت نمیتونیم نظر درستی بدیم، چون حالت های بسیار مختلف و متفاوتی داره این عارضه. توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید.

 • دررابطه باژنیکوماستی می خوام بدونم چه آزمایش هایی رومتخصص غددانجام میده لطفا راهنمایی کنیدکامل توضیخ بدین چه آزمایشی انجام میشه

 • جراحی بهترین راه حل برای این مشکل هست و امروز چهار روز هست که جراحی کردم ، زیر نظر فوق تخصص و به صورت آزاد جراحی کردم و تا این لحظه پنج میلیون هزینه کردم ، پوشیدنِ گن بعد از دو روز بعد از جراحی مهم هست و گن های مرغوب حدود ۳۵۰ تا ۴۵۰ تومن قیمت داره ، در ضمن بعد از جراحی تا ۳ روز اول بهتره روی جاهای کبود شده کمپرس سرد بزارید

 • اقا سلام من ۱۴ سال سن دارم….۱۷۵ قد ۸۰ وزنمه سینه ام هیچ درد و ترشحی نداره و فقط قسمت سرش اومده جلو و خیلی نرمه و اصلا سفت نیست………………..
  نمیدونم با چه کاری از بین ببرمش….باتوجه به سنم نمیخواهم عمل کنم…..یا دارووو…………….
  پیش دکتر هم رفتم گفت باید ورزش هوازی ……..تمرین کنی…………….ایا با این کار ازبین میره یا باید ……………………………………………
  در ضمن دکترم گفته میره اما نمیتونم منتظر باشم تا جوونیم برای این موضوع تلف شه و هیچی هم نشه……..
  اقا شما میتونید با توجه هیکلم میتونید بگید چه ورزشیو انتخاب کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • اگر تشخیص پزشک درست باشه، میتونید طبق دستورالعمل های همین مطلب عمل کنید. در واقع ورزش قدرتی مثل بدنسازی در کنار تمرینات هوازی. البته رژیم غذایی فراموش نشه! توصیه می کنم وارد باشگاه مجازی فیت شیپ بشید و برنامه تمرینی و غذایی مناسب خودتون دریافت کنید.

 • با عرض سلام وتشکر فراوان.
  من از بزرگی نیپل رنج میبردم.هفت روز قبل این عمل رو انجام دادم. موقع ویزیت دکتر گفته بود با برش زیر هاله تخلیه رو انجام میده. ولی هنگام عمل هم برش زیر هاله ها وهم ساکشن چربی رو انجام داد. و شلنگ های تخلیه رو هم گفت یه هفته بعد بکش.
  روز بعد عمل اومد نگا کنه .دیدم یکی از نیپل ها دقیقا اونیکه من میخوامه ولی اونیکی پفی بود .امروز که بانداژ رو باز کردم دیدم پفی هر دو نیپل برگشته.
  به نظر شما این به دلیل کردن بعد از جراحیه؟
  یعنی درست میشه؟ خیلی خیلی ممنون

 • سلام من این مشکلو دارم من از ۱۴ سالگی این غده زیر سینه هام ظاهر شد تا الان که ۱۷ سالمه اوایل درد داشت ولی الان اصلن درد نداره ولی ظاهر خیلی زشتی داره یکی از مربی هام گفت تاموکسیفن مصرف کنم خوب میشه ولی اثر نداشته اگه میشه و میدونید یه راه بهتر پیشنهاد کنید بهم به جز عمل کردن

  • من الان ۴ساله این مشکلو دارم و الان هم ۱۷ سالمه قبل از اینکه این مشکل برام پیش بیاد تجمع چربی رو در قسمت شکم داشتم ولل الان شکمم تخته و باسن بزرگی دارم سینه ها هم که دیگه بدتر هر کاری کردم هر رژیمی که گرفتم هر باشگاهی که رفتم باسنم درست نشد تا جایی پیش رفتم که دیکه سیکس پک داشتم اما باسنم همچنان بزرگ بود بعد به مدت دیگه نا امید شدم الان خجالت میکشم جایی برم اخه کودوم پسری باسن بزرگه که مال من…. اگه کسی راه درمان رو میدونه بهم بگه لطفا من قدم ۱۸۷ و وزنم ۱۱۲ هستش

 • سلام اقا من هم ۱۴ سالمه ۱۷۶ وزنمه و ۷۹ کیلو وزنم هیکلیم و سینم شل و ول با شکمم میخوام بگم چه ورزشی کنمو دکتر گفته ژنیکوماستی دارم چه کنم………..

 • سلام

  ۱)
  من ژنیکوماستی شدید دارم. معافی سربازی گرفتم. ژنیکوماستی من به خاطر عدم تعادل هورمونی است. استرادایول خونم بالاتر از میزان مجاز بود. بقیه موارد خونم، FSH، LH و تستستورون و … همگی میزون بود. هرچی مقاله خوندم دیدم میگه عدم تعادل هورمونی لزومی بر بچه دار نشدن نیست. تازه بدتر از اون سندرم کلاین فلتر هستش که طبیعی بچه دار نمیشه، ولی بیمار عقیم حساب نمیشه که امروزه حتی چنین سندروم هایی را عقیم حساب نمیکنند. میخواستم بدونم چقدر صحت داره؟ یک مقاله علمی به لینک زیر:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3360176

  Estradiol and male fertility.

  ۲)
  از دکتر پرسیدم بچه دار میشم چیزی نگفت. حتی برایم آزمایش تست اسپرم ننوشت! شاید مطمئن بود که سندرم کلاین فلتر هم ندارم که علت بیماری من را نوشت ژنیکوماستی شدید. البته من اون زمان اطلاعی از این مطالب نداشتم که بیشتر اصرار نکردم در مورد آزمایشهای بیشتر از جمله شمارش کروموزوم و تست اسپرم.

  دکتر گفت شما معافی از سربازی به دلیل ژنیکوماستی. تو اینترنت سرچ کردم، یکجا خوندم که دکترا نمیگند چنین چیزهایی را که مانع ازدواج افراد نشوند. من اصلا برام مهم نیست که بچه دار بشم، چون روشهای زیادی هستش. در بدترین حالت ( اهدای اسپرم ) هستش. ولی نمیدونم به همسر آینده ام قبل از ازدواج بگم یا نه. من که خودم عین خیالم نیست، ولی دخترا براشون مهمه؟!! ترس میگیره وجودشون را؟

  ۳) به نظرم حقش هستش که بدونه. میتونم قبل از ازدواج بشه به طور غیر مستقیم بهش بگم که اگه بنابر دلایلی بچه دار نشدیم، میتونیم اسپرم اهدایی بگیریم و یا … . به نظر چه کار کنم؟

  شاید زیادی بیخیال زندگی هستم که نمیدونم مهمه یا نه. کسی میتونه من را راهنمایی کنه.

  • سلام برادر ژنیکوماستی هیچ ربطی به ناباروری نداره واعتماد به نفستون رو از دست ندین فقط یک مشکل هورمونی هست که خودش رو به این شکل نشون میده من خودم پرستارم و دچار ژنیکوماستی هستم ولی هیچ ربطی به بچه دار شدن نداره

  • بهتره جزئیات درمان رو بعد از انجام آزمایشات و معاینات بالینی کامل توسط پزشک، از خود ایشون جویا باشید.
   چون درمان دقیق و قطعی نیاز به انجام این مراحل داره

  • بله بدنسازی محدودیت سن نداره. به شرطی که زیر نظر یک مربی خوب (برای برنامه تمرینی) و با برنامه غذایی یک متخصص تغذیه خوب (نه برنامه غذایی مربی!) پیشروی کنید.
   در صورتی که به تغذیه خودتون برسید حتی میتونه به رشد شما تو این سن هم کمک کنه. میتونید مطلب آخر مجله که درمورد تاثیر بدنسازی بر رشد قد هست مطالعه کنید.

 • ژنیکوماستی رو میشه با بالا بردن سطح تستسترون درمان کرد ؟؟
  مثلا داروی افزایش تستسترون بخوریم ؟ و ورزش سنگین انجام بدیم؟

  • زمانی که این عارضه ظاهر میشه تقریبا کار خاصی به جز جراحی زیبایی نمیشه کرد
   اما بدون معاینه و انجام آزمایشات ما نمیتونیم نظر قطعی بدیم. بهتره به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید و آزمایشات مربوطه رو انجام بدید.
   درضمن درمورد سوالی که درمورد ورزش پرسیدین، نقش ورزش رو در مطلب توضیح دادیم و اینکه چقدر میتونه کمک کنه

 • سلام فرشاد خان من اسلام آبادم اگه برات مقدور بود بهم پیام بده چند تا سوال ازت بپرسم . ممنونت میشم ۰۹۳۸۶۳۸۷۸۷۶

  • نمیشه نظر قطعی داد. به پزشک مراجعه کنید تا هم معاینه بالینی صورت بگیره هم آزمایش بدید

 • سلام من احسان ۱۷سالمه قدم ۱۸۳ وزنم ۷۳ سینه های من افتاده نیستن اما نوک سینه من بعضی اوقات باد میکنه زمانی که لباس تنمه زمانی که در میارم لباسمو نوک سینه من جمع میشه و مشکی رنگ میشه به نظر شما این ژنیکو ماستی هست از کجا بفهمم ژنیکو ماستی هستم یا نه اینو بهم بگید دقیق ممنون

 • سلام. من ۱۸ سالمه و یکی از سینه هام چند ساله که بزرگتر از یکی دیگست. حدود یه سال و نیم پیش رفتم دکتر و گفت که باید سونوگرافی بگیری بیاری رفتم گرفتم و آوردم بهش نشون دادم گفت که چیز خاصی نیست و بعد از دو سه سال خودش رفع میشه. ولی هنوز چیز تغییری نداشته. به نظرتون درمان دارویی خاصی داره یا باید عمل جراحی انجام بدم؟

  • سلام
   چنین مواردی رو بدون معاینه بالینی و بدون عکس ها نمیشه نظری خاصی روشون داد… به نظرم بهتره پیش یک پزشک دیگه هم برید.

 • سلام من یه نوجونم ۱۵ و خرده ای سال سن دارم میخام خوشکل باشم نه در اون حد که خیلی عضولانی باشه و خیلی اجزای بدن برجسته باشع در اون حد نه فقط درحد بدنسازای مبتدی قدم ۱۸۰ و وزنم ۸۵ هستش اما دچار ژنیکوماستی هستم ولی نسبتا بهتر شده طی ۱ سال اما کاملا خوب نشده میخوام هیکلم زیبا و جذاب بشه اخه اگر بدنسازی برم میگن که زوده لطفا راهنمایی کنین من بتونم به هدفم برسم و بگین چقدر زمان بر هستش.ممنون با احترام و تشکر از سایت خوبتون

  • سلام
   بدنسازی برای شما زود نیست و میتونید شروع کنید. اما با توجه به سنتون باید حواستون باشه هم نوع برنامه ورزشی شما و هم تغذیه شما باید بر اساس شرایطی که دارید توسط متخصص تنظیم بشه. در غیر این صورت ممکنه شرایط رشدی شما آسیب ببینه. اما اصلا اینطور نیست که کلا بگیم زوده. اتفاقا اگر تمام این شرایط خوب تنظیم بشه میتونه برای رشد شما بهتر هم باشه. در ضمن شما با این قد تقریبا رشد خوبی داشتید تا این سن و خیلی عالیه.
   درمورد ژنیکوماستی، تمرین و تغذیه خوب تا حدودی میتونه پوشش بده این موضوع رو. درواقع با کم کردن چربی، ژنیکوماستی کمتر به چشم میاد. اما در کل برای پیگیری دقیق تر درمورد این موضوع حتما باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید و معاینه بالینی بشید.
   در مجموع به نظرم میتونید با یک برنامه خوب و عالی تمرین رو شروع کنید. اگر در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید به این آی‌دی تلگرام پیام بدید: @F_shape

 • سلام من حدود چند ماه پیش با یکی از دوستام یه دوره تستسترون رفتیم بعد یک ماه یه روز صبح که بیدار شدم دیدم نوک سینه سمت چپم درد میکنه من اصلا اضافه وزن ندارم و بدنم به شدت خشک و ماهیچه ای وقتی اون روز به سینم دست زدم دیدم یه چیزی خیلی سفت حدود ۲ سانتی متر زیرشه زیاد درد نداره وقتی خیلی فشار بدی ایا راهی به غیر از جراحی هست ؟؟؟؟ لطفا راهنمایی

  • همونطور که در همین مطلب خوندین، وقتی ژنیکوماستی اتفاق میفته دیگه تقریبا راهی به جز جراحی نمیتونه کمکی کنه. بقیه راه ها فقط برای کم شدن این علائم و نشانه ها هستن.
   کاش همون موقع که میخواستین دوره بردارین با یه پزشک مشورت میکردین که چنین اتفاقی نیفته!

 • سلام.لطفا جواب منو بدین خیلی ممنون میشم خواهش میکنم.
  بخدا دیگه تحمل ندارم خیلی چاق نیستم سنم ۱۶ هست قدم ۱۷۸ و وزنم ۸۵ هست و ثابت مونده اصلا بدنم خوش فرم نیست من میخوام بدنم شیش تیکه بشه و سینه هام هم مانند بدنساز ها بشه .دکترم بهم گفته که ژنیکوماستی دارم بدلیل کم کاری تیروئید اما چیزی راجب ورزش نگفت.من به ورزشی مانند بوکس و بدنسازی که بدنو زیبا میکنه علاقه دارم ۶ ماه دیگه میخوام به بدن دلخواهم برسم .لطفا اگر تلگرام دارین بدن مورد علاقمو عکیش دارم بفرستم تروخدا بگین تلگرام یا ابنستا تون رو تا بدنی که دوستش دارمو بگم چجوریه.لطفا کمک و جواب بدین .خواهش میکنم.مرسی از سایت خوبتون

 • سلام من ۱۴ ساله هستم قدم ۱۷۵ وزنم ۷۰ اضافه وزن نداشتم پنج سال تکواندو کار کردم و تقریبا یه سال هم بوکس و تمرینات سختی هم انجام میدادم چربی. ندارم و همینطور هم اضافه وزن هم ندارم اما تقریبا از سن ده یازده سالگی دچار بزرگی سینه هام شدم و تقریبا در دوزاده سیزده سالگی دچار این مرض ژنیکو ماستی شدم من دیگه واقعا خشته شدم چند ماهه دیگه پانزده ساله میشم من حتی یه لباس نمیتونم درست بپوشم مخصوصا تیشرت که اصلا من حتیدیگه استخر هم نمیتونم برم تقریبا چهار بار در زیر سینه هام یه غده ای درد ناک و حساس در اومد ولی الآن چند وقته در نیومده حتی من بدنسازی هم رفتم تقریبا دو ماهاست میرم از ناحیه شکم و بتزو.. نتیجه زیادی گرفتم اماسینه هام هیچ تغیر نکرده با اینکه حرکت سینه زیاد هم میرم من رفتم آزمایش تستوسترون هم گرفتم. ولی گفتن وضعیتت نرمال هست و چیز خاصی نیست شاید باورتون نشه من حتی چند باری میخاستم به خاطر این مسئله حتی دست به خودکشی.بزنم خیلی زجر میکشم از این بابت حتی از دکتر هم خجالت میکشم قدرت بدنیم نسبت به هم سنو سالام کمه حتی یه بار فیکس هم نمیتونم برم با وجود اینکه چند ساله ورزشمیکنم نفسم همیشه کم میاد مشکل بزرگی سینه و بزرگی باسن هم دارم همه این ها علایم کمبود تستوسترون اما تو آزمایش نرمال نشون میداد لطفا راهنمایی کنید

  • مشکلات پیچیده بالینی نیاز به معاینه جدی و آزمایشات دارن
   حتما به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
   اگر بازم سوال دارید به اکانت تلگرام پشتیبانی پیام بدید @F_shape

  • دوست عزیز اولا پیشنهاد می کنم صبحها قبل صبحانه نیم ساعت بدوی. خیلی اثر داره مطمئن باش.
   دوما باسن و سینه آنقدرها هم چیز بدی نیس. میدونم بعضی پسرا آرزو دارن باسن و سینه برجسته داشته باشن. دلایلش هم برا هرکسی شخصیه. البته با تشکر از ادماین. اگه نظرمو منتشر کنه.

 • من ۲۲ سالمه سینه هام خیلی بزرگ بودن به قدری ک وقتی بیرون می خواستم برم لباس مورد علاقمو نمیتونستم بپوشم .رفتم دارو گیاهی بهم قاصدک داد دم نوش درست کردم روزی دو فنجون میخوردم البته اب هم زیاد میخوردم با پیاده روی شروع کردم توی چهار ماه ۷ کیلو کم کردم حجم سینه هامم کم شدن دوماهه میرم باشگاه تازه ورزش هوازی شروع کردم.سینه هام دارن حالت عادی میشن خیلی خوشحالم….

  • این موارد ممکنه برای هر فردی متفاوت باشه؛ اما به طور معمول تا پایان سن بلوغ میشه امید به کاهش این عارضه یا متوقف کردنش با دارو هست. هرچقدرم زودتر شروع به درمان بشه (زیر نظر متخصص غدد) بهتره

  • بهترین راه تشخیصش مراجعه به پزشکه… اما به طور کلی اگر ژنیکوماستی باشه، معمولا بافت چربی حاصل از اون یه مقداری سفت تره. اما گاهی اوقاتم خیلی سخت میشه تشخیص داد این عارضه رو. به همین دلیل توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید برای تشخیص صحیح

 • سلام .از بچگی عاطت داشتم با نوک سینه هام ور میرفتم الان که سی سالمه زیادی بزرگ‌شده که حتی خجالت میکشم ازدواج کنمنه استخر میتونم برم‌ نه جلو دوستام لخت بشم.اگه راه حلی واسه مشکلم هست ممنون میشم‌راهنمایی کنین

 • سلام
  من هم نوک سینه هام بزرگه وقتی ورزش میکنم یا دوش میگیرم نوک سینه هام جم و کوچیک میشه بعد از چند دقیقه دوباره به حالت اول خودش برمیگرده
  ایا کسایی که این بیماری رو دارن هم نوک سینشون کوچیک میشه و دوباره بر میگرده
  و لطفا بگین همه کسایی ژیگوماستی دارن نوک سینشون درد میکنه چون مال من نمیکنه

  • علائم ممکنه در همه یکسان نباشه
   بهترین چیزی که میتونه ژنیکوماستی رو کاملا مشخص کنه معاینه بالینی به همراه آزمایش هورمونی هست

 • سلام با تشکر از مطالب خوب و وقتی ک میزارید .
  چند تا سوال من ۲۰ سالمه تو یه تقریبا ی سال از ۱۱۷ کیلو رسیدم ب ۹۶ ولی اندازه سینهدها تغییری نکرده همونطوری بزرگ مونده قدمم ۱۸۴ خوب لاغر میکنم ولی تغییری ایجاد نمیشه
  میشه بگید اول چ دکتری باید برم ببینم چی ب چیه درمانش چیه برای خدمت تاثیری داره هزینه هاش چقدره ؟
  مرسی

 • سلام من ۲۰ سالمه و چندین سالی هست ک بزرگ شدنو کوچیکم نمیشن با اینکه تو شیش ماه از ۱۱۷ کیلو رسیدم به ۹۶ ولی تغییری پیدا نکرده
  میخوام ببینم دکتر چی باید برم چقدر هزینشه
  آیا برای خدمتم معافیت تاثیری داره یا خیر
  با تشکر از شما و مطالب مفیدتون

دیدگاهی بگذارید