بیماری ها سایر بیماری ها

ژنیکوماستی و راه حل درمان + علائم و نکات مهم

ژنیکوماستی و راه حل درمان + علائم و نکات مهم - مجله فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

ژنیکوماستی (Gynecomastia) عارضه ایست در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است، گاهی فقط یکی از پستان ها و گاهی هر دوپستان (به میزان یکسان یا متفاوت). علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این صورت که نسبت استروژن به تستسترون زیاد می‌شود که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد.

این پدیده معمولا در سه گروه سنی شامل نوزادان، جوانان در سنین بلوغ و افراد مسن پدید می‌آید که شرایط هر کدام متفاوت می‌باشد، گاهی اوقات این عارضه به خودی خود از بین می‌رود و نیازی به درمان خاصی ندارد و گاهی نیز باید به فکر درمان بود.

در این مقاله فیت شیپ تمام موارد پیرامون این عارضه شایع (میزان شیوع آن در منابع آماری مختلف حدود 32-42 درصد گزارش شده است) را بررسی می‌کند. علل، علائم، راه‌های پیشگیری و درمان و از همه مهم تر نقش تغذیه را بر این اختلال بررسی خواهیم نمود.

ژنیکوماستی با چه علائمی بروز می‌کند؟

گاهی اوقات بزرگی بافت سینه مردان تنها به دلیل چاقی بوده و امری طبیعی می‌باشد. چرا که این نقطه از بدن نیز مانند سایر نقاط مستعد ذخیره چربی می‌باشد و در افراد چاق این بزرگی اگر به شکل طبیعی باشد جای نگرانی نیست. در صورتی که علائم زیر را دارا بودید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ورم و بزرگی بافت پستان
 • درد در این ناحیه
 • حساسیت نسبت به لمس پستان ها
 • ترشح از نوک پستان (یکی یا هردو)

با مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه نموده و جویای مراحل درمانی شوید.

علائم ژنیکوماستی

بزرگی بافت سینه مردان به چه دلایلی بروز می‌کند؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم عارضه ژنیکوماستی به سبب اختلالات غدد درون ریز است. زمانی که نسبت هورمون استروژن (هورمون زنانه) به تستسترون (هورمون مردانه) افزایش یابد این عارضه پدید می‌آید. عواملی هستند که می‌توانند سبب این موضوع شوند (کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن) که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

 • ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از 50% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می‌آیند. دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر (از طریق جفت) وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می‌رسند و جای نگرانی نیست.
 • ژنیکوماستی دوران بلوغ: بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می‌شوند که دلیل آن می‌تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان، ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می‌رود.
 • ژنیکوماستی در افراد مسن: یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین 50 تا 69 سال هستند. در این گروه سنی، تقریبا از هر 4 نفر، 1 نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

داروهای موثر در بروز ژنیکوماستی

موارد ذکر شده فوق، موارد طبیعی و رایج بودند. این مواد و داروها نیز در ایجاد ژنیکوماستی می توانند دخیل باشند:

 • الکل
 • آنتی آندروژن ها
 • متادون
 • دارو های HIV
 • شیمی درمانی
 • هورمون های درمانی در سرطان پروستات
 • داروهای ضد قارچ مانند کتوکونازول
 • بلوک کننده های کانال کلسیمی (وراپامیل، نیفدیپین، دیلتیازم)
 • آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول
 • برخی داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین
 • فنوترین (نوعی ماده موجود در حشره کش ها)
 • برخی دارو های مرتبط با معده
 • هروئین
 • آمفتامین
 • ماریجوانا

دارو های دیگری نیز هستند که ممکن است بر ژنیکوماستی تاثیر داشته باشند اما صحت تاثیر آن ها هنوز اثبات نشده است.

علاوه بر دلایل گفته شده، مشکلات نارسایی کبد و کلیه نیز می‌توانند سبب این عارضه شوند؛ پس توجه داشته باشید اگر دچار مشکل ژنیکوماستی هستید، ممکن است سلامت کبد و کلیه شما در خطر باشد!

با وجود آمار بالای ژنیکوماستی، چطور از بروز آن پیشگیری کنیم؟

در این جا چند نکته را عنوان می‌کنیم که می‌توانند ریسک ابتلا به ژنیکوماستی را کاهش دهند:

 • از داروهای غیر مجاز استفاده نکنید؛ داروهایی مانند استروئیدها (که متاسفانه بدون مشورت پزشک یا متخصص مربوطه، میان ورزشکاران مصرف شده و عوارض بدی را برای آن ها در پی خواهد داشت)، آندروژن، آمفتامین ها و هروئین می‌توانند سبب بروز ژنیکوماستی شوند.
 • از مصرف الکل خودداری کنید؛ برخی مطالعات و تحقیقات بر تاثیر نوشیدن الکل در بروز ژنیکوماستی دلالت دارند. از مصرف آن اجتناب کنید.
 • دارو های مصرفی خود را کنترل کنید؛ همانطور که عنوان شد برخی داروها در بروز ژنیکوماستی دخیل هستند. اگر تحت درمان هستید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان از داروهایی استفاده کنید که سبب بروز این پدیده نشوند. (بخصوص اگر در حال حاضر با این مشکل مواجه هستید)

 

آیا رژیم غذایی بروی ژنیکوماستی تاثیر دارد؟

ممکن است شما تصور کنید که میان ژنیکوماستی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به صورتی که باید از مواد خاصی اجتناب کنید و یا مواد خاصی را جهت سرکوب ژنیکوماستی مصرف کنید. اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی میان ژنیکوماستی و مواد غذایی خاصی گزارش نشده است. اما می‌توان تحت رژیم های غذایی خاص و با کاهش وزن و چربی عمومی بدن، نشانه های این عارضه و بزرگی پستان ها را کنترل کرد و کاهش داد. علاوه بر این، گمانه زنی هایی در رابطه با تاثیر برخی مواد غذایی بروی ژنیکوماستی صورت گرفته که در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها خواهیم پرداخت.

الف) ارتباط فیتواستروژن ها با ژنیکوماستی

همانطور که گفتیم تغییرات سطح هورمون استروژن و افزایش آن می تواند سبب ژنیکوماستی شود. فیتواستروژن ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در برخی گونه های گیاهی وجود دارند و در مهره داران با اتصال به گیرنده های استروژن، رفتار استروژن را تقلید می کنند. مواد غذایی ای مانند سویا حاوی فیتواستروژن ها هستند.

با در نظر گرفتن این نکته شاید شما نگران مصرف این گونه مواد غذایی باشید و چنین موادی را مسئول ژنیکوماستی بدانید، اما بر اساس اعلام نظر دانشمندان، فیتواستروژن ها هیچ تاثیری بر افزایش سطح استروژن شما نخواهند داشت و هیچ ارتباطی با ژنیکوماستی ندارند.

ب) رابطه چاقی و ژنیکوماستی

چاقی و اضافه وزن یکی از متهم های اصلی به عنوان عامل ژنیکوماستی به حساب می‌آید. در حقیقت چربی اضافی می‌تواند سبب افزایش سطح استروژن شود. کنترل و تنظیم صحیح میزان چربی در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف زیاد آن می‌تواند کمک شایانی به شما بکند و سایز سینه ها را کاهش دهد.

رژیم غذایی در این موارد باید با مواد مغذی ولی کم کالری غنی شود تا منجر به کاهش وزن و درصد چربی شما شود. مواد غذایی مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، لبنیات بدون چربی، منابع پروتئین کم چربی مانند مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی بخصوص ماهی.

البته بهتر است این موضوع را با متخصص تغذیه خود در میان بگذارید و تنظیم برنامه غذایی خود را به او بسپارید، چرا که کاهش افراطی و بیش از حد چربی ها نیز از طرفی عوارض دیگری را برای شما در پی خواهد داشت. در واقع شما باید میزان چربی مورد نیاز خود را از منابع چربی مفید مانند ماهی تامین کنید.

پ) مواد غذایی ضد التهاب و کاهنده درد

در ابتدای مقاله از درد سینه‌ها در ژنیکوماستی صحبت کردیم. مواد غذایی ای وجود دارند که می‌توانند در این رابطه به شما کمک کنند و کاهنده درد و التهاب باشند. مواد غذایی ای مانند ماهی های چرب مثل سالمون و تن، مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها مانند سبزیجات سبز برگ دار، انواع توت ها، مرکبات و حبوبات.
هرچند هیچ مطالعه ی مستقیم و خاصی در مورد این مسئله و ارتباط مستقیم این مواد غذایی با ژنیکوماستی صورت نگرفته است اما گمان می‌رود که مواد غذایی ذکر شده بتوانند بروی درد و التهاب ناشی از ژنیکوماستی موثر باشند.

ت) دیگر نکات و پیشنهادات غذایی در مورد ژنیکوماستی

جهت کنترل وزن و کاهش چربی، در جهت کاهش اندازه سینه ها، در روز 3 وعده غذایی اصلی خود را میل کنید و حتما 2 میان وعده نیز در برنامه روزانه خود قرار دهید. رعایت مصرف وعده ها به شما در کنترل گرسنگی کمک می‌کند و از پرخوری و مصرف خوراکی‌های مضر جلوگیری می‌کند. علاوه بر این می‌تواند متابولیسم شما را در سطح مناسبی قرار دهد.

در ضمن دور غذاهای مضری مانند سرخ کردنی‌ها، فست فود، تنقلاتی مانند چیپس و پفک و در کل غذاهای حاوی چربی اشباع را خط بکشید. میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید و از رژیم غذایی مناسب خود پیروی کنید.

ورزش هوازی نیز برای کاهش چربی شما واجب و ضروری است. سعی کند حداقل 5 روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه به پیاده روی تند، شنا و یا دوچرخه سواری بپردازید.

 

ژنیکوماستی چه مشکلاتی را برای شخص پدید می‌آورد و با آنها چه می‌توان کرد؟

در ابتدا باید متذکر شد ژنیکوماستی می‌تواند علامتی باشد مبنی بر نارسایی کبد، کلیه و به طور کلی تر سیستم غدد درون ریز. پس در صورت بروز چنین مشکلی حتما به پزشک مراجعه نموده و از وی جویای منشا مشکل خود باشید و اگر مشکلات از این گونه موارد بود مراحل درمانی را پیش بگیرید.

بزرگی سینه مردان معمولا سبب سرخوردگی و خجالت فرد می‌شود. به صورتی که اغلب این افراد از حضور در اماکنی مانند استخر ها و یا حتی رختکن باشگاه برای تعویض لباس هراس دارند. این مشکل همچنین می‌تواند به چالشی در روابط عاشقانه فرد تبدیل شده و اعتماد به نفس را در روابط زناشویی کاهش دهد. از طرفی با توجه به آمار بالای این عارضه در سنین بلوغ، می‌تواند موجب تمسخر فرد توسط هم سن و سالان شود که استرس، فشار روحی و خجالت را در فرد افزایش می دهد.

توصیه می‌شود در ابتدا شخص درگیر با ژنیکوماستی، با مراجعه به پزشک و یا استفاده از رژیم های مخصوص این عارضه، سعی در درمان این اختلال نماید. اما علاوه بر اینها بهتر است خود را از نظر روحی و روانی تقویت کند تا در اعتماد بنفس، عملکرد و حضور در جامعه مشکلی وجود نداشته باشد. اگر شما دچار این اختلال هستید می‌توانید مشکل خود را به دوستان، خانواده و هر کسی که متوجه آن شد توضیح دهید تا متوجه مشکل پزشکی شما شود. ارتباط با افراد دیگری که اختلال ژنیکوماستی را پشت سر گذاشتند نیز قطعا از نظر ذهنی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

درضمن در صورتی که تمایل دارید در مورد جراحی ژنیکوماستی و نکات آن بیشتر بدانید، مطلب “جراحی ژنیکوماستی  چگونه انجام می‌شود؟” را بخوانید.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۲۰۵ دیدگاه

 • لطفا یه مطلب هم در مورد انواع جراحی هایی که برای درمان ژنیکوماستی وجود داره بزارید. ممنون از مطالب خیلی مفید و جامعتون

  • من یکی از سینه هم خیلی بزرگ شد عمل کردم کامل تخلیه شد الان خوبه ولی بعد عمل سینه دیگه م ورم کرده الان‌ میخام بیکار که شدم سر فرصت باز عملش کنم تو بیمارستان های دولتی با ۵۰۰تومن هم میشه از شرش خلاص شد

    • بیمارستان دولتی رفتم با بیمه سلامت یه جراح عمومی برام درش اورد الان یکسال و سه ماهه عمل کردم البته من شهرستان زندگی میکنم ولی پرس و جو کردم شما هر شهری باشین اول باید برین یه بیمارستان دولتی اونجا اسم پزشک جراح رو بپرسین حتی جراح عمومی هم اینکارا رو انجام میده بعد برین پیش جراح اونجا واستون نوبت عمل بزنه اگه شما تهران زندگی میکنید میتونم یه دکتر خوب بهتون معرفی کنم همون جراحی هست که خودمو عمل کرد الان تهران کار میکنه

     • سلام بزرگوار اگر مقدوره مشخصات دکتر و بیمارستان و شماره ایشان را برام ایمیل فرمایید . سپاسگزارم

     • آقا فرشاد اگر زحمتی نیست شماره دکتر و بیمارستان را به تلگرام با شماره ۰۹۱۲۵۰۹۷۹۴۱ بفرست ممنون بزرگوار

     • سلام وقت بخیر آدرس و شماره تلفن دکتر رو لطف میکنید بدید

     • سلام آقا فرشاد من سی سالمه این مشکل رو دارم خیلی تو روحیم اثر بدی گذاشته، دو سال پیش از یکی از مراکز زیبایی قیمت گرفتم گفت هشت میلیون هزینش میشه، خیلی سنگینه برام. میشه شماره و آدرس دکتر رو برام بفرستی. خییلی ممنون میشم ازت ۰۹۱۹۳۵۸۴۲۸۶

     • سلام آقا فرشاد…من ۱۶سالمه و بدنسازی کار میکنم بدنم فیته اما نوک سینه هام باد داره و وقت هایی که بهش دست میزنم یا سرد میشه به حالت معمولی بر میگرده این ژنیکماستیه آیا و خودش درمان میشه خود به خود چون خیلی آزارم میدم

     • سلام داداش منم بچه ایلامم میشه تماس بگیری؟ ۰۹۱۸۲۴۰۱۸۷۸

   • سلام فرشاد جان. من هم این مشکلو دارم از هرجاکه میپرسم میگن سه و نیم به بالاهزینشه . میشه آدرس اونجایی که عمل کردین رو لطف کنید بهم بدید

    • سلام وحید جان من شهرستان عمل کردم با بیمه سلامت و واقعیت هزینه ش ایقد پایین بود خودم باور نکردم تا وقتی ترخیص شدم البته عمل که کردم یه مقداری نوک سینم داخل رفته که دکترم گفت اگه بخای میتونم واست زیبا سازی هم انجام بدم ولی خب خیلی راضی ام قبلا خیلی زشت بود اصلا نمیشد لباس تنگ بپوشم و به شدت هم درد داشتم دکترم کل بافت چربی رو هم باهاش دراورد راحتم کرد البته اینو گفت اگه باشگاه بدنسازی بری سینه ت خوش فرم تر میشه اگه دوس داشتی من هفته یه بار این سایت سر میزنم شمارتو بزار بهت پیام میدم

     • دررابطه با ژنیکوماستی می خواستم بدونم چه آزمایش های مینویسه اگه بگیدممنون میشم

     • میشه لطفا شما تلفن و آدرس دکترتونو اینجا قرار بدین یا به این ایدی تلگرام ارسال کنید. @ mohammad_h321

    • اگه دفترچه بیمه سلامت داری بری هر بیمارستان دولتی واست انجام میدن مال من یه جراح عمومی به اسم دکتر مسجدی برام انجام داد.فقط باید جراحی که میری طرف قرارداد با بیمارستان دولتی باشه

     • سلام من ۴۷ ساله هستم از ۱۴ سالگی متوجه بزرگی سینه شدم در ۲۲ سالگی رفتم دکتر غدد کلی آزمایش کرد و گفت چیزی نیست فقط کمی بزرگی داره ناراحتم میکنه آگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون

     • سلام روزتون بخیر
      به چند متخصص غدد دیگر هم مراجعه کنید و نظرات اون ها رو هم بشنوید ولی اگر مشکل خاصی نباشه ژنیکوماستی تاحدی با ورزش و تمرین هم برطرف میشه.

     • سلام آقا فرشاد اگه میشه کمکم کنید اسم و آدرس دکتر رو می خواستم این شمارم هست ۰۹۱۶۸۴۲۴۳۹۲

     • سلام فرشاد جان منم استان ایلام هستم اگه میشه مشخصات و ادرس دکتر رو برام بفرستین تا منم از شرش خلاص بشم
      شمارم ۰۹۳۳۸۷۸۲۵۲

     • اگر مشکل ژنیکوماستی دارید باید پیش متخصص غدد برید تا معاینه بشید. فراتر از حد این مقاله نمیشه به صورت مجازی کمکی کرد

     • سلام وقتتون بخیر
      بسته به نوع جراحی متفاوته. می تونید از پزشک متخصصتون بپرسید.

   • سلام من عمل کردم یک هفته پیش دقیقا اول مهر ۹۸ ب هوش اومدم هیچ دردی نداشتم خیلی هم عمل ساده ای هست لطفا هر کدومتون ک ژنیکوماستی دارین خیلی راحت برین عمل کنین عمل ساده ای هستش فقط نزارین بزرگ تر بشه چون دیگه دراوردنش ساده نیست.

    • سلام روزتون بخیر
     خیلی ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید و امیدوارم همیشه سلامت باشید.

  • با سلام …
   من ده سال هست این مشکل رو دارم و الان سی و پنج ساله هستم ، راجبش زیاد تحقیق کردم ، چندین سال هم هست ورزش میکنم ، متوجه شدم که بهترین راه حل جراحی هست که کنار سینه رو از طریق بی حسی موضعی سوراخ میکنن و تجمعات چربی رو خارج میکنن ، بدونِ بیهوشی .

  • سلام من ۲ روز لیپو و جراحی داشتم سینه هام یکم خوب شدن ولی خداییش احساس خیلی خوبی میده میتونم کمکتون کنم شمارم ۰۹۳۸۰۲۷۰۸۴

  • در رابطه یا هزینه جراحی ها اطلاعات دقیقی نداریم و در زمینه فعالیت ما هم نیست، بهتره از کلینیک های مربوطه سوال بپرسید

 • سلام من از بعد از بلوغ اين مشكل را دارم و تو همون دوران به پزشك مراجعه كردم و گفت زمان ميبره و خودش خوب ميشه ولي الان ٣٣ سالمه و با اينكه هر روز ورزش ميكنم باز هم افتادگي سينه دارم و حاله نوك سينم حالت بادكنكي داره ،و اضافه وزن ندارم چون قدم ١٨٥ و وزنم ٧٢ كيلوه ، اگر راهكاري هست ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • بهتر بود بعد از این همه مدت باز هم به پزشک سر میزدید!
   چون ممکنه اون توصیه پزشک، مربوط به اون زمان و اون مقطع بوده باشه

 • من میخوستم بدون با این که زنیکوماتی دارم میتدنم با چی ورزشی ازبین ببرمش؟من۱۴ سالمه با قد۱۷۳ و وزن ۷۸ کمی نوک سینم بزرگه ایا با بدنسازی میتونم حلش کنم؟یا با چه ورزشی رای من خوبه؟راهنمایی بکنید لطفا……………..

  • بهتره متن این مقاله رو با دقت بیشتری مجدد بخونید تا تمامی راه های ممکن رو که توضیح دادیم متوجه بشید
   با توجه به میزان شدت این عارضه، ممکنه با تمرینات بدنسازی این عارضه به حداقل برسه و تقریبا ناپیدا بشه اما هیچ تضمینی برای این اتفاق نیست. در هر صورت تمرین کردن شما ضرری نداره و بهتره تا جایی که می تونید تلاش کنید و البته رژیم غذایی رو فراموش نکنید چون بدون برنامه غذایی تمرینات شما بیهوده خواهد بود. بهتره با یک پزشک هم مشورت کنید.

  • وای هم درد هستیم منم ۱۴ سالمه واقعا دارم رنج میبرم دوست هم ندارم عمل کنم فعلا دارم رو تمرینات سینه کار میکنم نمی‌دونم جواب میده یا نه

 • سلام من هم این عارضه رو داشتم ولی واقعا خسته شدمو عزمم رو جذب کردم رفتم باشگاه بدنسازی واقعا سخت کار کردم تا شیش ماه هم زمان بعد باشگاه هم سه تا چهار کیلو متر میدوییدم الان به لطف خدا سینه هام مثل سنگ سفت و خوش فرم شده شکمم هم سیکس پک شده بنظرم سینه هام از خیلی از بدنساز های خوب بهتره فقط کافیه بخوایین و عمل کنین

  • سلام شما چند سالتونه تو دوران بلوغ ژنی کوماستی براتون پیش اومده یعنی با بدنسازی رفع میشه ?

   • سلام آقا فرشاد میشه بهم بگین کدوم دکتر رفتین اینم شمارم هست۰۹۱۶۸۴۲۴۳۹۲ لطفا کمکم کنید

  • سلافرمودین ژنیکوماستی داشین و رفتین باشگاه و الان درست شده.
   فکر نکنم برای همه با باشگاه رفتن درست بشه
   چون من خودم خیلی وقته بدنسازی و هوازی کار میکنم و تقریبا ۹ ماهه دچار این عارضه شدم در حالی که از دارو و اینجور چیزا استفاده نکرده بودم.
   اضافه وزن هم نداشتم و درصد چربی بدنم هم کم هست.
   دکتر هم گفته ۲ ماه یه قرصی بخورم ولی نمیدونم خوب شه یا نه.

 • دوستان من این مشکل رو داشتم و با عمل جراحی حلش کردم !
  ۲ میلیون هزینه برداشت البته بیمارستان خصوصی بود و اون موقع دکترا زیاد بلد نبودن طوری عمل کنن که فرم بدن بهم نخوره و متاسفانه در ناحیه سینه بخیه ها هنوز مشخصه و تو رفتگی داره اما خیلی بهتر از قبله !!! و آدم روحیه میگیره !
  ولی خب مشکلیه که به خاطر بلوغ رخ میده و اصلا ربطی به بچه دار شدن و رابطه و اینا نداره !
  امیدوارم تونسته باشم کمک بکنم

   • سلام من پسری ۱۷ ساله هستم که چربی دور نوک سینم قرار داره قبلا ۱۰۷ کیلو بودم همه می گفتن بخاطر چاقی اما الان ۷۷ کیلوم اما چیزی تغیر نکرده میخواستم بگم کدوم دکتر برم بهتر من ساکن تهران هستم میشه راهنمایم کنید

  • سلام من ٣٥سالمه اين مشكل رو داشتم بدنسازيم كار ميكنم چندين ساله ٣روز پيش عمل كردم هنوز كه نميشه نتيجه رو بگم ولي واقعا احساس سبكي و راحتي ميكنم

  • برای تشخیص اولیه شاید پزشک عمومی هم بتونه کمکتون کنه، اما متخصص غدد بیشترین تخصص رو در این زمینه داره

  • من رفتم به جراح عمومی گفتم به سنوگرافی و آزمایش استروژن و تستسترون و پرولاکتین نوشت.
   سنوگرافی کاملا مشخص میکنه

 • سلام
  من درست نمیتونم تشخیص بدم که دچار این عارضه شدم یا نه

  ده کیلویی اضافه وزن دارم ولی حس میکنم خیلی سینه هام بزرگن

  تو علائمش فقط بزرگی سینه رو دارم
  یعنی نه ترشح دارم نه درد
  درمورد حساسیت هم بعضی اوقات نوکشون میسوزه

  ب نظر شما ژنیکوماستیه یا چربی؟

  • واقعا به این صورت نمیتونیم نظر درستی بدیم، چون حالت های بسیار مختلف و متفاوتی داره این عارضه. توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید.

 • دررابطه باژنیکوماستی می خوام بدونم چه آزمایش هایی رومتخصص غددانجام میده لطفا راهنمایی کنیدکامل توضیخ بدین چه آزمایشی انجام میشه

 • جراحی بهترین راه حل برای این مشکل هست و امروز چهار روز هست که جراحی کردم ، زیر نظر فوق تخصص و به صورت آزاد جراحی کردم و تا این لحظه پنج میلیون هزینه کردم ، پوشیدنِ گن بعد از دو روز بعد از جراحی مهم هست و گن های مرغوب حدود ۳۵۰ تا ۴۵۰ تومن قیمت داره ، در ضمن بعد از جراحی تا ۳ روز اول بهتره روی جاهای کبود شده کمپرس سرد بزارید

 • اقا سلام من ۱۴ سال سن دارم….۱۷۵ قد ۸۰ وزنمه سینه ام هیچ درد و ترشحی نداره و فقط قسمت سرش اومده جلو و خیلی نرمه و اصلا سفت نیست………………..
  نمیدونم با چه کاری از بین ببرمش….باتوجه به سنم نمیخواهم عمل کنم…..یا دارووو…………….
  پیش دکتر هم رفتم گفت باید ورزش هوازی ……..تمرین کنی…………….ایا با این کار ازبین میره یا باید ……………………………………………
  در ضمن دکترم گفته میره اما نمیتونم منتظر باشم تا جوونیم برای این موضوع تلف شه و هیچی هم نشه……..
  اقا شما میتونید با توجه هیکلم میتونید بگید چه ورزشیو انتخاب کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • اگر تشخیص پزشک درست باشه، میتونید طبق دستورالعمل های همین مطلب عمل کنید. در واقع ورزش قدرتی مثل بدنسازی در کنار تمرینات هوازی. البته رژیم غذایی فراموش نشه! توصیه می کنم وارد باشگاه مجازی فیت شیپ بشید و برنامه تمرینی و غذایی مناسب خودتون دریافت کنید.

 • با عرض سلام وتشکر فراوان.
  من از بزرگی نیپل رنج میبردم.هفت روز قبل این عمل رو انجام دادم. موقع ویزیت دکتر گفته بود با برش زیر هاله تخلیه رو انجام میده. ولی هنگام عمل هم برش زیر هاله ها وهم ساکشن چربی رو انجام داد. و شلنگ های تخلیه رو هم گفت یه هفته بعد بکش.
  روز بعد عمل اومد نگا کنه .دیدم یکی از نیپل ها دقیقا اونیکه من میخوامه ولی اونیکی پفی بود .امروز که بانداژ رو باز کردم دیدم پفی هر دو نیپل برگشته.
  به نظر شما این به دلیل کردن بعد از جراحیه؟
  یعنی درست میشه؟ خیلی خیلی ممنون

 • سلام من این مشکلو دارم من از ۱۴ سالگی این غده زیر سینه هام ظاهر شد تا الان که ۱۷ سالمه اوایل درد داشت ولی الان اصلن درد نداره ولی ظاهر خیلی زشتی داره یکی از مربی هام گفت تاموکسیفن مصرف کنم خوب میشه ولی اثر نداشته اگه میشه و میدونید یه راه بهتر پیشنهاد کنید بهم به جز عمل کردن

  • من الان ۴ساله این مشکلو دارم و الان هم ۱۷ سالمه قبل از اینکه این مشکل برام پیش بیاد تجمع چربی رو در قسمت شکم داشتم ولل الان شکمم تخته و باسن بزرگی دارم سینه ها هم که دیگه بدتر هر کاری کردم هر رژیمی که گرفتم هر باشگاهی که رفتم باسنم درست نشد تا جایی پیش رفتم که دیکه سیکس پک داشتم اما باسنم همچنان بزرگ بود بعد به مدت دیگه نا امید شدم الان خجالت میکشم جایی برم اخه کودوم پسری باسن بزرگه که مال من…. اگه کسی راه درمان رو میدونه بهم بگه لطفا من قدم ۱۸۷ و وزنم ۱۱۲ هستش

 • سلام اقا من هم ۱۴ سالمه ۱۷۶ وزنمه و ۷۹ کیلو وزنم هیکلیم و سینم شل و ول با شکمم میخوام بگم چه ورزشی کنمو دکتر گفته ژنیکوماستی دارم چه کنم………..

 • سلام

  ۱)
  من ژنیکوماستی شدید دارم. معافی سربازی گرفتم. ژنیکوماستی من به خاطر عدم تعادل هورمونی است. استرادایول خونم بالاتر از میزان مجاز بود. بقیه موارد خونم، FSH، LH و تستستورون و … همگی میزون بود. هرچی مقاله خوندم دیدم میگه عدم تعادل هورمونی لزومی بر بچه دار نشدن نیست. تازه بدتر از اون سندرم کلاین فلتر هستش که طبیعی بچه دار نمیشه، ولی بیمار عقیم حساب نمیشه که امروزه حتی چنین سندروم هایی را عقیم حساب نمیکنند. میخواستم بدونم چقدر صحت داره؟ یک مقاله علمی به لینک زیر:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3360176

  Estradiol and male fertility.

  ۲)
  از دکتر پرسیدم بچه دار میشم چیزی نگفت. حتی برایم آزمایش تست اسپرم ننوشت! شاید مطمئن بود که سندرم کلاین فلتر هم ندارم که علت بیماری من را نوشت ژنیکوماستی شدید. البته من اون زمان اطلاعی از این مطالب نداشتم که بیشتر اصرار نکردم در مورد آزمایشهای بیشتر از جمله شمارش کروموزوم و تست اسپرم.

  دکتر گفت شما معافی از سربازی به دلیل ژنیکوماستی. تو اینترنت سرچ کردم، یکجا خوندم که دکترا نمیگند چنین چیزهایی را که مانع ازدواج افراد نشوند. من اصلا برام مهم نیست که بچه دار بشم، چون روشهای زیادی هستش. در بدترین حالت ( اهدای اسپرم ) هستش. ولی نمیدونم به همسر آینده ام قبل از ازدواج بگم یا نه. من که خودم عین خیالم نیست، ولی دخترا براشون مهمه؟!! ترس میگیره وجودشون را؟

  ۳) به نظرم حقش هستش که بدونه. میتونم قبل از ازدواج بشه به طور غیر مستقیم بهش بگم که اگه بنابر دلایلی بچه دار نشدیم، میتونیم اسپرم اهدایی بگیریم و یا … . به نظر چه کار کنم؟

  شاید زیادی بیخیال زندگی هستم که نمیدونم مهمه یا نه. کسی میتونه من را راهنمایی کنه.

  • سلام برادر ژنیکوماستی هیچ ربطی به ناباروری نداره واعتماد به نفستون رو از دست ندین فقط یک مشکل هورمونی هست که خودش رو به این شکل نشون میده من خودم پرستارم و دچار ژنیکوماستی هستم ولی هیچ ربطی به بچه دار شدن نداره

   • جغ زیاد زدی از اینه استمنا باعث کاهش تستستورون برعکس باعث افزایش استروژن هورمون زنانه و بزرگی سینه میشه مهمترین عاملش بین جوونا ما جغ یا خودارضایی

    • محمدجان، اینجوری که میگی، باید رفت تو کار رابطه با دختران!!! درضمن ربطی به جغ نداره. رابطه زناشویی هم همین مواد از بدن خارج میشه بعد از ازدواج هم نباید رابطه داشته باشیم که میزان نسبت هورمونهایم هم نریزه.
     درضمن خودت جغ میزنی فک نکن دیگران میزنند! بقیه تو کار هیچ گونه زدن نیستد. حتی مخ زدن.

  • بهتره جزئیات درمان رو بعد از انجام آزمایشات و معاینات بالینی کامل توسط پزشک، از خود ایشون جویا باشید.
   چون درمان دقیق و قطعی نیاز به انجام این مراحل داره

  • بله بدنسازی محدودیت سن نداره. به شرطی که زیر نظر یک مربی خوب (برای برنامه تمرینی) و با برنامه غذایی یک متخصص تغذیه خوب (نه برنامه غذایی مربی!) پیشروی کنید.
   در صورتی که به تغذیه خودتون برسید حتی میتونه به رشد شما تو این سن هم کمک کنه. میتونید مطلب آخر مجله که درمورد تاثیر بدنسازی بر رشد قد هست مطالعه کنید.

  • بدنسازی را تو خونت انجام بده چون باشگاه رفتن جای ما ها نیست خودم این مشکل را دارم و ۱۴ سالمه ولی نمیتونم باشگاه برم اصلا جای خوبی نیست

 • ژنیکوماستی رو میشه با بالا بردن سطح تستسترون درمان کرد ؟؟
  مثلا داروی افزایش تستسترون بخوریم ؟ و ورزش سنگین انجام بدیم؟

  • زمانی که این عارضه ظاهر میشه تقریبا کار خاصی به جز جراحی زیبایی نمیشه کرد
   اما بدون معاینه و انجام آزمایشات ما نمیتونیم نظر قطعی بدیم. بهتره به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید و آزمایشات مربوطه رو انجام بدید.
   درضمن درمورد سوالی که درمورد ورزش پرسیدین، نقش ورزش رو در مطلب توضیح دادیم و اینکه چقدر میتونه کمک کنه

 • سلام فرشاد خان من اسلام آبادم اگه برات مقدور بود بهم پیام بده چند تا سوال ازت بپرسم . ممنونت میشم ۰۹۳۸۶۳۸۷۸۷۶

  • نمیشه نظر قطعی داد. به پزشک مراجعه کنید تا هم معاینه بالینی صورت بگیره هم آزمایش بدید

 • سلام من احسان ۱۷سالمه قدم ۱۸۳ وزنم ۷۳ سینه های من افتاده نیستن اما نوک سینه من بعضی اوقات باد میکنه زمانی که لباس تنمه زمانی که در میارم لباسمو نوک سینه من جمع میشه و مشکی رنگ میشه به نظر شما این ژنیکو ماستی هست از کجا بفهمم ژنیکو ماستی هستم یا نه اینو بهم بگید دقیق ممنون

 • سلام. من ۱۸ سالمه و یکی از سینه هام چند ساله که بزرگتر از یکی دیگست. حدود یه سال و نیم پیش رفتم دکتر و گفت که باید سونوگرافی بگیری بیاری رفتم گرفتم و آوردم بهش نشون دادم گفت که چیز خاصی نیست و بعد از دو سه سال خودش رفع میشه. ولی هنوز چیز تغییری نداشته. به نظرتون درمان دارویی خاصی داره یا باید عمل جراحی انجام بدم؟

  • سلام
   چنین مواردی رو بدون معاینه بالینی و بدون عکس ها نمیشه نظری خاصی روشون داد… به نظرم بهتره پیش یک پزشک دیگه هم برید.

 • سلام من یه نوجونم ۱۵ و خرده ای سال سن دارم میخام خوشکل باشم نه در اون حد که خیلی عضولانی باشه و خیلی اجزای بدن برجسته باشع در اون حد نه فقط درحد بدنسازای مبتدی قدم ۱۸۰ و وزنم ۸۵ هستش اما دچار ژنیکوماستی هستم ولی نسبتا بهتر شده طی ۱ سال اما کاملا خوب نشده میخوام هیکلم زیبا و جذاب بشه اخه اگر بدنسازی برم میگن که زوده لطفا راهنمایی کنین من بتونم به هدفم برسم و بگین چقدر زمان بر هستش.ممنون با احترام و تشکر از سایت خوبتون

  • سلام
   بدنسازی برای شما زود نیست و میتونید شروع کنید. اما با توجه به سنتون باید حواستون باشه هم نوع برنامه ورزشی شما و هم تغذیه شما باید بر اساس شرایطی که دارید توسط متخصص تنظیم بشه. در غیر این صورت ممکنه شرایط رشدی شما آسیب ببینه. اما اصلا اینطور نیست که کلا بگیم زوده. اتفاقا اگر تمام این شرایط خوب تنظیم بشه میتونه برای رشد شما بهتر هم باشه. در ضمن شما با این قد تقریبا رشد خوبی داشتید تا این سن و خیلی عالیه.
   درمورد ژنیکوماستی، تمرین و تغذیه خوب تا حدودی میتونه پوشش بده این موضوع رو. درواقع با کم کردن چربی، ژنیکوماستی کمتر به چشم میاد. اما در کل برای پیگیری دقیق تر درمورد این موضوع حتما باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید و معاینه بالینی بشید.
   در مجموع به نظرم میتونید با یک برنامه خوب و عالی تمرین رو شروع کنید. اگر در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید به این آی‌دی تلگرام پیام بدید: @F_shape

 • سلام من حدود چند ماه پیش با یکی از دوستام یه دوره تستسترون رفتیم بعد یک ماه یه روز صبح که بیدار شدم دیدم نوک سینه سمت چپم درد میکنه من اصلا اضافه وزن ندارم و بدنم به شدت خشک و ماهیچه ای وقتی اون روز به سینم دست زدم دیدم یه چیزی خیلی سفت حدود ۲ سانتی متر زیرشه زیاد درد نداره وقتی خیلی فشار بدی ایا راهی به غیر از جراحی هست ؟؟؟؟ لطفا راهنمایی

  • همونطور که در همین مطلب خوندین، وقتی ژنیکوماستی اتفاق میفته دیگه تقریبا راهی به جز جراحی نمیتونه کمکی کنه. بقیه راه ها فقط برای کم شدن این علائم و نشانه ها هستن.
   کاش همون موقع که میخواستین دوره بردارین با یه پزشک مشورت میکردین که چنین اتفاقی نیفته!

  • دوست عزیز منم ۱۰ سال پیش تستسترون مصرف کردم و دچار ژنیکوماستی شدم. و دو سال پیش عمل کردم. بنده معتقد بودم این بافت باید برش بخوره و بعد لیپولیز بشه (چون خیلی در موردش تو سایتای خارجی تحقیق کردم) و به دکتر راح زیبایی گفتم ولی دکتر نادان گفت نه من تجربه دارم و فقط به لیپولیز اکتفا میکنه…. (اقا لیپوپلیز فقط برای ان دسته از ژنیکوماستی که فقط چربی هست نه اون توده بافت اسفنجی) اقا فقط برای یک ماه سینم کوچک شد بعدش دوباره برگشت …. الانم تو فکر اینم که از جنوب پاشم برم تهران دوباره برم عمل کنم پیش یه دکتر غیر نادان…. برای اون عمل من ۵ تومن هزینه کردم… ۲ تا گن گرفتم هشتصد تومن تقریبا شد ۶ تومن کلا…. حالا هزینه به کنار دوباره رفتم پیش دکتر نادان… گفت بعضیا ممکنه دوباره عمل نیاز باشه!!!! بیشرف…. اینقد اعصابم الان خورده …. شیطونه میگه اسم و مشخصات این دکتر بیشعور رو بنویسمااااا…. شما برید توی یوتیوب در موردش سرچ کنید همه دکترای خارجی میگن باید برش بخوره بعد لیپولیز بشه ولی این بیشعور….

 • سلام.لطفا جواب منو بدین خیلی ممنون میشم خواهش میکنم.
  بخدا دیگه تحمل ندارم خیلی چاق نیستم سنم ۱۶ هست قدم ۱۷۸ و وزنم ۸۵ هست و ثابت مونده اصلا بدنم خوش فرم نیست من میخوام بدنم شیش تیکه بشه و سینه هام هم مانند بدنساز ها بشه .دکترم بهم گفته که ژنیکوماستی دارم بدلیل کم کاری تیروئید اما چیزی راجب ورزش نگفت.من به ورزشی مانند بوکس و بدنسازی که بدنو زیبا میکنه علاقه دارم ۶ ماه دیگه میخوام به بدن دلخواهم برسم .لطفا اگر تلگرام دارین بدن مورد علاقمو عکیش دارم بفرستم تروخدا بگین تلگرام یا ابنستا تون رو تا بدنی که دوستش دارمو بگم چجوریه.لطفا کمک و جواب بدین .خواهش میکنم.مرسی از سایت خوبتون

 • سلام من ۱۴ ساله هستم قدم ۱۷۵ وزنم ۷۰ اضافه وزن نداشتم پنج سال تکواندو کار کردم و تقریبا یه سال هم بوکس و تمرینات سختی هم انجام میدادم چربی. ندارم و همینطور هم اضافه وزن هم ندارم اما تقریبا از سن ده یازده سالگی دچار بزرگی سینه هام شدم و تقریبا در دوزاده سیزده سالگی دچار این مرض ژنیکو ماستی شدم من دیگه واقعا خشته شدم چند ماهه دیگه پانزده ساله میشم من حتی یه لباس نمیتونم درست بپوشم مخصوصا تیشرت که اصلا من حتیدیگه استخر هم نمیتونم برم تقریبا چهار بار در زیر سینه هام یه غده ای درد ناک و حساس در اومد ولی الآن چند وقته در نیومده حتی من بدنسازی هم رفتم تقریبا دو ماهاست میرم از ناحیه شکم و بتزو.. نتیجه زیادی گرفتم اماسینه هام هیچ تغیر نکرده با اینکه حرکت سینه زیاد هم میرم من رفتم آزمایش تستوسترون هم گرفتم. ولی گفتن وضعیتت نرمال هست و چیز خاصی نیست شاید باورتون نشه من حتی چند باری میخاستم به خاطر این مسئله حتی دست به خودکشی.بزنم خیلی زجر میکشم از این بابت حتی از دکتر هم خجالت میکشم قدرت بدنیم نسبت به هم سنو سالام کمه حتی یه بار فیکس هم نمیتونم برم با وجود اینکه چند ساله ورزشمیکنم نفسم همیشه کم میاد مشکل بزرگی سینه و بزرگی باسن هم دارم همه این ها علایم کمبود تستوسترون اما تو آزمایش نرمال نشون میداد لطفا راهنمایی کنید

  • مشکلات پیچیده بالینی نیاز به معاینه جدی و آزمایشات دارن
   حتما به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
   اگر بازم سوال دارید به اکانت تلگرام پشتیبانی پیام بدید @F_shape

  • دوست عزیز اولا پیشنهاد می کنم صبحها قبل صبحانه نیم ساعت بدوی. خیلی اثر داره مطمئن باش.
   دوما باسن و سینه آنقدرها هم چیز بدی نیس. میدونم بعضی پسرا آرزو دارن باسن و سینه برجسته داشته باشن. دلایلش هم برا هرکسی شخصیه. البته با تشکر از ادماین. اگه نظرمو منتشر کنه.

  • منم هم باسنم گنده هست هم سینه هام دکتر هم رفتم تازه فوق تخصص غدد بود ولی گفت برو آزمایش بده هنوز ندادم و فکر نکنم با دارو خوب بشه نترس منم مثل تو هستم

 • من ۲۲ سالمه سینه هام خیلی بزرگ بودن به قدری ک وقتی بیرون می خواستم برم لباس مورد علاقمو نمیتونستم بپوشم .رفتم دارو گیاهی بهم قاصدک داد دم نوش درست کردم روزی دو فنجون میخوردم البته اب هم زیاد میخوردم با پیاده روی شروع کردم توی چهار ماه ۷ کیلو کم کردم حجم سینه هامم کم شدن دوماهه میرم باشگاه تازه ورزش هوازی شروع کردم.سینه هام دارن حالت عادی میشن خیلی خوشحالم….

  • این موارد ممکنه برای هر فردی متفاوت باشه؛ اما به طور معمول تا پایان سن بلوغ میشه امید به کاهش این عارضه یا متوقف کردنش با دارو هست. هرچقدرم زودتر شروع به درمان بشه (زیر نظر متخصص غدد) بهتره

  • بهترین راه تشخیصش مراجعه به پزشکه… اما به طور کلی اگر ژنیکوماستی باشه، معمولا بافت چربی حاصل از اون یه مقداری سفت تره. اما گاهی اوقاتم خیلی سخت میشه تشخیص داد این عارضه رو. به همین دلیل توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید برای تشخیص صحیح

  • سلام من ۲ سال پیش وزنم ۱۱۰ کیلو بود با رژیم وورزش وزنمو آوردم برای ۷۸ کیلو طی ۴ ماه بعد اون نوک سینه زدم اویل زیاد بود اما الان ۷ ماه هست که بدنسازی میرم کمتر شده وفقط نوک سینه مونده به نظر شما بادارو درست میسه یا باید جراحی کنم

   • سلام وقتتون بخیر
    شما نیاز به معاینه بالینی دارید.حتما به یک متخصص غدد مراجعه کنید ایشون به شما توضیح میدن.

 • سلام .از بچگی عاطت داشتم با نوک سینه هام ور میرفتم الان که سی سالمه زیادی بزرگ‌شده که حتی خجالت میکشم ازدواج کنمنه استخر میتونم برم‌ نه جلو دوستام لخت بشم.اگه راه حلی واسه مشکلم هست ممنون میشم‌راهنمایی کنین

 • سلام
  من هم نوک سینه هام بزرگه وقتی ورزش میکنم یا دوش میگیرم نوک سینه هام جم و کوچیک میشه بعد از چند دقیقه دوباره به حالت اول خودش برمیگرده
  ایا کسایی که این بیماری رو دارن هم نوک سینشون کوچیک میشه و دوباره بر میگرده
  و لطفا بگین همه کسایی ژیگوماستی دارن نوک سینشون درد میکنه چون مال من نمیکنه

  • علائم ممکنه در همه یکسان نباشه
   بهترین چیزی که میتونه ژنیکوماستی رو کاملا مشخص کنه معاینه بالینی به همراه آزمایش هورمونی هست

   • این نظر منتشر میشه اما مورد تایید مجله فیت شیپ نیست.
    چون تشخیص صحیح و دقیق بیماری تنها با بررسی جواب آزمایش و معاینه بالینی توسط پزشک صورت میگیره

   • سلام من هم دقیقا اینطوری هستم درد ندارم و نوک سینم پف داره ولی وقتی احساس سرما میکنم یا زیر دوشم جمع و کوچیک میشه و دوباره پف دار میشه. دکتر میلاد اگه شما اطلاعاتی دارید ممنون میشم کمک کنید

 • سلام با تشکر از مطالب خوب و وقتی ک میزارید .
  چند تا سوال من ۲۰ سالمه تو یه تقریبا ی سال از ۱۱۷ کیلو رسیدم ب ۹۶ ولی اندازه سینهدها تغییری نکرده همونطوری بزرگ مونده قدمم ۱۸۴ خوب لاغر میکنم ولی تغییری ایجاد نمیشه
  میشه بگید اول چ دکتری باید برم ببینم چی ب چیه درمانش چیه برای خدمت تاثیری داره هزینه هاش چقدره ؟
  مرسی

 • سلام من ۲۰ سالمه و چندین سالی هست ک بزرگ شدنو کوچیکم نمیشن با اینکه تو شیش ماه از ۱۱۷ کیلو رسیدم به ۹۶ ولی تغییری پیدا نکرده
  میخوام ببینم دکتر چی باید برم چقدر هزینشه
  آیا برای خدمتم معافیت تاثیری داره یا خیر
  با تشکر از شما و مطالب مفیدتون

 • سلام
  کسی جراح ژنیکوماستی تو استان اردبیل میشناسه اگه میشناسید لطفا معرفی کنید.
  ممنون میشم.

  • سلام من خیلی اذیت میشم ب دکتر غدد هم مراجع کردم گف بخاطر کم کاری تیروئد اینطور شده خیلی بزرگ نیس ولی اذیتم میکنه نمیتونم برم توی جمع قدم۱۸۰ و وزنم۹۰ هست کمی اضافه وزن دارم اما نوگ سینم تیزه میخوام بدونم با بدنسازی کار کردن میشه کمی پوشش داد با نه نمیخام عمل کنم چون خیلی زیاد نیستس

 • سلام خسته نباشید.بنده ۴ماه پیش زنیکوماتسی عمل کردم اما هنوز ورم داره گاهی اوقات هم درد میکنه و وقتی ب سینم دست میزنم احساس میکنم ب خوبی عمل نشده و ی چیز ریزی باز باقی مونده.اما نسبت ب اول اندازه سینم کوچیک تر شده.ب نظرتون اون چیزی ک تو سینم مونده چیه؟اگه منو راهنمایی بکنین ممنون میشم

 • من امروز عمل کردم الان بیمارستانم هنوز چیزی ندیدم ولی دردش و اینا زیاد نیست یه چند دقیقه اول بود حالمم خوبه همینطوری از زیر گن میبینم خیلی سایزم کم شده
  تلگرام
  aras_shk

 • ژنیکو ماستی اگر به صورت غده باشه به هیچ وجه با باشگاه رفتن درست نمیشه بلکه ممکنه بدتر هم بشه چون من وقتی باشگاه نمیرفتم خیلی کوچیک تر بود اما اگه به صورت بافت چربی باشه به راحتی با باشگاه و رژیم از بین میره و تنها راهه از بین بردن غده عمل هستش چن من از دارویه تاموکسیفن استفاده کردم ولی تاثیری نداشت

  • سلام
   ممنون از نظر شما
   در هر صورت توصیه ما اینه به پزشک مراجعه بشه و بدون مراجعه و معاینه توسط پزشک، هیچ اقدام دارویی و درمانی صورت نگیره

 • اخه اين چ بيماري مسخره اي هستش همه اون مشكلات روحي ك گفتي برا من رخ داده اعتماد بنفس ندارم تو دبيرستان هم كلاسيام مسخرم ميكردم واس همين خيلي با هم سنام ارتباط ندارم الانم ك دانشگام روم نميشه ي تيشرت بپوشم از نگاه بقيه كه ب سينم جلب ميشه خجالت ميكشم دگ دكترم ميترسم برم افسودگي شديد دارم نميدونم چرا خدا ي مريضي جسمي ميده دگ روح ادمم ميخواد داغون كنه بعد ميگن خدا عادله اگه عادل بود منو اينجوري له نميكرد بهترين دوران زندگيمو ازم نميگرفت

  • سلام
   ناراحتی شما قابل درکه
   اما هر کسی ممکنه با مشکلاتی همراه باشه. وظیفه دکترا هم رفع چنین مشکلاتی هست. به همین خاطر بهتره با اعتماد بنفس کامل، پیش پزشک متخصص برید و سعی کنید این مشکل رو برطرف کنید.
   خدا رو شکر کنید مشکل شما به سادگی حل میشه؛ بیماری‌ها و عارضه‌های خطرناکتری هم وجود دارن!

 • خیلی مردم بدی داریم کافی یه نفر یه مشکلی داشته باشه بقیه به معنی واقعی نابودش میکنن. یادمه دوم دبیرستان بودم با همکلاسیم قرار گذاشتیم بریم استخر وقتی که بولیزم درآوردم هیچ وقت یادم نمیره انقدر مسخرم کردن و بهم خندیدن حس کردم همه اعتماد به نفسم یه جا از بین رفته. دیگه هیچ وقت بعد از اون استخر نرفتم اونام هر وقت من میدیدن یه چیزی میگقتن و می رفتن. وقتی مدرسه تموم شد و رفتم دانشگاه با یه دختر آشنا شدم و عاشقش شدم. یه روز باهاش قرار گذاشتم رفتم خونشون. وقتی دکمه های پیرهنم باز کرد . چشمش به سینم افتاد . میدونید بهم چی گفت؟؟؟ برگشت بهم گفت میخوای برای تولدت سوتین بخرم. بخدا داشتم از ناراحتی می مردم. چند وقت که باهاش بهم زدم. دیگه دوست نداشتم طرف کسی دیگه برم نه به خاطر دختره بلکه به خاطر اینکه ممکن بود بازم تحقیر بشم. ببخشید پرحرفی کردم دوست داشتم یه جایی این حرفا رو بزنم که من درک کنن الان ۲۷ ساله ام به سرم زده این عمل انجام بدم داشتم راجع به عمل تحقیق می کردم. راستی لطفا اگه کسی دکتر خوب کرمانشاه سراغ داره بگه ممنون میشم.

 • سلام من پسری ۱۷ ساله هستم از تقریبا۱۲سالگی بود سینه هام شروع کرد به بزرگ شدن وزنمم رفت بالا جوری که با ۱۷۶قد حدود۹۵ کیلو شده بودم ولی دو ساله پیش وزنمو از۹۵ به ۷۳ رسوندم همه جایه بدنم آب شد و تغییر چشمگیری کرد ولی سینه هام هیچ فرقی نکرد رفتم دکتر غدد گفت باید ازمایش بدی رفتم ازمایش دادم حدود ۷۵۰ هزارتومان شد به دکتر نشون دادم گفت نرماله تا یک ساله دیگه هم میره تو ولی الان دوسال شده و هیچ فرقی نکرده به نظرتون منو با این سن عمل میکنن؟یا دارویی چه گیاهی چه شیمایی هست که درست کنه مشکل منو؟تروخدا کمکم کنید الان ۵ ساله استخر نرفتم چون روم نمیشه اگه راهی هست بگید پیشه دوتا دکترم رفتم که ویزیتشون فقط ۹۰هزارتومان بود اگرم عکس از برگه ازمایش میخاید بگید بفرستم

   • سلام من ۱۹ سالمه و کمتر از یک ماهه سینه ی سمت چپم یکم بزرگتره ،من دکتر رفتم و ازمایش سونوگرافی و هورمونی دادم مشخص شد که مشکل هورمونی ندارنم و چربی هم ندارم چون استعداد چاقی ندارم و بدنسازی میرفتم تا بخاطر اسیب دیدگی دو ماه خونه نشین شدم پودر هم گینر مصرف میکردن که ارتباطی با هورمون نداره
    میخواستم بدونم خودس از بین میره؟ و ممکنه چون ورزشو ول کردم اینجوری شده باشه و یا هزینه جراحیش چقدر در میاد؟

    • با این اطلاعات اصلا نمیتونیم تشخیص درستی بدیم.
     پزشکی که شما رو معاینه بالینی کرده، جواب آزمایش و سونوگرافی شما رو دیده قطعا بهتر میتونه تشخیص بده

 • سلام من ۱۴ سالمه از نه سالگی میرم وزنه برداری چاق بودم الان لاغر کردم اما به این بیماری مبتلا شدم اگر الکساندر فون مصرف کنم مشکل نداره

 • منم قبلا ژنیکوماستی داشتم یعنی حاضرم شرط ببندم سایز سینه هام از مال همه‌‌ی شما بزرگتر بود
  ولی عملش کردم هزینشم ۲سال پیش ۳.۵۰۰ درومد بنظرم دکتر غدد نرین و مستقیم به دکتر زیبایی مراجعه کنید… واقعا درد بدیه اعتماد به نفس ادمو کلا از بین میبره

 • سلام
  شما میگی به پزشک مراجعه کنید ولی من رفتم سنوگرافی و آزمایش هورمون و پرولاکتین و همه چی
  سنوگرافی نشون داد ژنیکو ماستی دارم ولی وقتی جوابشو به چند تا دکتر غدد و جراح عمومی نشون دادم ، گفتن بیخیالش شو خودش درس میشه ، حساس نشو و این حرفا
  دکترا هیچ کمکی نکردن در کل
  الان هم میخام تاموکسیفن و لتروزول بخورم ببینم درس میشه انشالا

  • سلام روزتون بخیر
   مراجعه به پزشک از این جهت ضرورت داره که پزشک در کنار آزمایش ها با معاینه بالینی فرد بهترین تشخیص رو میده؛ کاری که به صورت مجازی امکانش نیست. اگر چندین پزشک متخصص و جراح این نظر رو داشتن بهتره بهشون اعتماد کنید؛ اما برای اطمینان میتونید به یک پزشک حاذق دیگر هم مراجعه کنید و نکته دوم اینکه امیدوارم این داروها رو با تجویز پزشک مصرف کنید چون مصرف خودسرانه داروها میتونه عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشه.

 • سلام من ۱۷ سالمه و از ۱۲ سالگی این مشکل رو دارم با تمیرن های سخت بدن سازی و تغذیه صحیح مشکلم حل نشده .چربی سینم از بین رفته و سینه هام عظلانی شده ولی هنوز پستانم برگ و کوچیک میشه وقتی سردمه کوچیکه ولی ولی در حالت عادی بزرگ هستن .میتونه به علت کم بودن هورمون تسسرون باشه یا نه و اگه نیست باید به چه پزشکی مراجعه کنم.نمیخوام جراهی کنم.با تشکر

  • سلام روزتون بخیر
   شما نیاز به معاینه بالینی دارید حتما به یک متخصص غدد مراجعه کنید و شرایطتون رو براشون شرح بدید.

 • باسپاس خیلی فراوان از مجله فیت شیپ.لطفا یه دکتر فوق تخصص خوب که میشناسیدوتایید میکنید معرفی کنید .درمورد ژنیکوماستی .

  • سلام و ادب از حسن توجهتون خیلی سپاسگزاریم و با عرض شرمندگی ما اجازه تبلیغات پزشکان عزیز رو نداریم.

 • باسپاس از فیت شیپ که فوقلعادس.یه دکتر تو تهران که تایید میکنید معرفی کنید لطفا درمورد ژنیکوماستی .دکتر غددو جراح

  • سلام و ادب از حسن توجهتون خیلی سپاسگزاریم و با عرض شرمندگی ما اجازه تبلیغات پزشکان عزیز رو نداریم.

 • با سلام
  خواستم خواهش کنم یک دکتر حاذق در این زمینه معرفی بشه ، چون این مشکل برای بنده و مطمئنا خیلی از دوستانی که در این سایت بازدید کننده هستند وجود داره .
  همونطور که میدونید پزشک زیاده و انتخاب بین پزشکها کاری بسیار دشوار هست .
  ممنون میشم

  • سلام روزتون بخیر
   حتما به یک متخصص غدد مراجعه کنید تا پس از معاینه بالینی به شما راهکارهای لازم رو بدهند.

 • سلام من ۱۶سالمه قدم ۱۸۵و وزنم ۷۰کیلو هست از دوسال پیش دیدم سینه هام ورم کرده رفتم دکتر گفت بخاطر بلوغ خودش بعد دوسال خوب میشه اما نشد بدنسازی هم کار میکنم ولی خوب نمیشه لطفا اگر کسی دکتر خوبی یا دارویی یا ورزشی که برای این خوب باشه بگه خیلی رو مخمه ممنون

 • سلام
  دوستانی که عمل کردن به چه گونه ای برشی زده میشه یا سوراخ ریزی چون من شنیدم بعد عمل جاش میمونه روسینه

 • سینه ها با بدنسازی درمان نمیشه من چهار ساله بدنسازی میرم از ۱۵ سالگی این مرض لعنتی منو ول نکرده فقط راهش جراحیه

 • سلام‌بچه ها منم دقیق مثل شماهابودم ۲۲ سالمه عمل کردم با دفترچه روستای اینم شمارهمه خوشحال میشم کمکتون کنم
  ۰۹۱۸۲۶۲۹۴۸۶
  فقط تلگرام جواب میدم

 • سلام
  جوانی ۲۸ ساله هستم. کارهای سربازیم را انجام دادم. حدس میزدم که به خاطر بزرگ شدن یک سینه در دوران بلوغ بتونم معافی بگیرم. هرچند اندازه بیضه هایم و آلتم با توجه به پرسشها از دوستان به نظر طبیعی است، ولی رویش موی صورتم کامل نیست. همچنین خوشخبتانه رویش موی زائد سایر جاها بدون ایراد هستش. خلاصه در مورد معافیت درست حدس زدم دکتر برایم نوشته ژنیکوماستی شدید. آزمایش خون دادم به شرح زیر (دو مورد ال-تی-تی و استرادویل بالا بود):

  اس-اچ-تی: نرمال
  ای-ال-تی: بالا
  تستستورون: نرمال
  استرادیول: بالا
  ال-اچ: نرمال
  اف-اس-اچ: نرمال

  اسکن سونوگرامی از سینه گرفتم و ظاهرا دکتر با توجه به اون و نتایج آزمایش خون تشخیص داده.

  میخواستم راجع به اقدام لازم بعدی بدونم. آیا بایستی همچنان به دکتر مراجعه کنم؟ متأسفانه به دلیل مشغله (البته بیشتر استرس ناشی از جواب دکتر به خاطر جواب غیرمعمول آزمایش خون) خودم بیشتر از دو جلسه پیش دکتر نرفتم و یکی از دوستان دوران دبستان را فرستادم که متأسفانه با توجه به تحصیلات اندکی که داره، به سختی متوجه توضیحات دکتر شده است (شایدم نگران من هستش که اینجوری گفته ولی بهش نمیخوره). آیا باید خودم به شخصه مراجعه میکردم بهتر نبود، یا کافیست؟ همین آلانش هم میترسم بروم.

  • سلام روزتون بخیر
   شما باید حضورا به پزشک مراجعه کنید. به صورت مجازی نمیتونیم اظهارنظر کنیم.

 • سلام
  جوانی ۲۸ ساله هستم. کارهای سربازیم را انجام دادم. حدس میزدم که به خاطر بزرگ شدن یک سینه در دوران بلوغ بتونم معافی بگیرم. حدسم درست بود. هرچند اندازه بیضه هایم و آلتم با توجه به پرسشها از دوستان به نظر طبیعی است، و حتی رنگ ولی رویش موی صورتم کامل نیست. همچنین خوشخبتانه رویش موی زائد سایر جاها بدون ایراد هستش. در حال حاضر دکتر برایم نوشته ژنیکوماستی شدید. آزمایش خون دادم به شرح زیر (دو مورد ال-تی-تی و استرادویل بالا بود):

  اس-ال-تی: نرمال
  ای-ال-تی: بالا
  تستستورون: نرمال
  استرادیول: بالا
  ال-اچ: نرمال
  اف-اس-اچ: نرمال

  اسکن سونوگرامی از هر دو سینه گرفتم. هرچند مسئول سنوگرافی گفت یک سینه کاملا رشد کرده و دیگری آثاری از رشد دارد، ولی آنچه میبینم یک سینه کاملا مردانه است. دکتر داخلی با توجه به اون سونوگرافی و نتایج آزمایش خون ژنیکوماستی را تشخیص داده.

  به نظر معافی را گرفته ام و دیگه نیازی به دکتر ندارم. زیاد از دکتر سؤالات زیادی پرسیده بودم که به نظر خسته شد. دیگه نخواستم بیشتر مزاحم بشم، ولی متأسفانه سؤالات اصلیم را نپرسیدم، بخصوص وقتی که یکسری توضیحات راجع به بیماری مادرزادیم داد که متوجه نشدم. میخواستم راجع به اقدام لازم بعدی بدونم. آیا بایستی همچنان به دکتر مراجعه کنم؟ (خواهشمند است چنانچه منتشر نمیکنید، از طریق ایمیل پاسخ دهید)

   • ممنون از پاسختون، چشم حتما بخصوص اگه درمانش سخت نباشه بگین تا اقدام کنم.. مثل چند تا آمپول زدن یا قرص و یا حتی اگه جراحی سرپایی که نیاز به بیهوشی عمومی نداره مشکلی ندارم برای درمان اقدام کنم. آخه چه بیماری باحالی هستش که اینقدر خاموش هستش و کار آدم نداره. خیلی سرحالم.
    موی صورتم آنقدر هم کم نیست. سینه ام که نمیخوام اصلا دست بهش بزنم. شاید تو آینده به دردم خورد. البته قصد ندارم عمل تغییر جنسیت یا کلا هرگونه عملی در آینده انجام بدم.
    اگه درد داره، آیا باید حتما و حتما اقدام کنم؟ میخواستم بدونم چه خطراتی متوجه بنده هستش اگه برای درمان اقدام نکنم؟!

 • سلام من ۱۶ سالمه چاق هم هستم سینه های من هم مثل سینه زن ها شده چیکار کنم؟ سینه من از سینه خیلی از زن ها بزرگتره

دیدگاهی بگذارید