فروشگاه آریا مکمل
ارتباطات و روابط جنسی بارداری

۱۱ نشانه ی شایع از بارداری

بارداری و نشانه های آن، فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

آیا ممکن است که باردار باشید؟  بعضی از نشانه های اولیه ی بارداری ممکن است در زمانی که عادت ماهیانه ی شما قطع شده و یا یک یا دو هفته به تعویق افتاده خود را نشان دهد. در حقیقت، از هر 10 زن، 7 تا از آن ها بعد از گذر 6 هفته از عادت ماهیانه، دارای نشانه های اولیه ی بارداری هستند.

اگر شما دوره های قاعدگی خود را ثبت و دنبال نمی کنید و یا دوره ی قاعدگی شما از یک ماه تا ماه بعد، تغییرات بسیار زیادی دارد، شما احتمالا مطمئن نیستید، که در چه زمانی باید انتظار عادت ماهیانه را داشته باشید. اما اگر بعضی از نشانه های اولیه ی بارداری که در زیر آمده، در شما ایجاد شد ( این نشانه ها در تمام زنان وجود ندارد) و شما متعجب هستید که چرا قاعدگی رخ نداده، پس به احتمال خیلی زیاد باردار هستید.

 

بی اشتهایی می تواند نشانی از بارداری باشد!

اگر به تازگی باردار شده اید، اصلا غیر عادی نیست که از بوی ساندویچ سوسیس یا یک فنجان قهوه احساس بیزاری کنید و یا نسبت به بوهای خاصی حالت تهوع در شما ایجاد شود. هرچند که هنوز هیچ کس دلیل قطعی آن را نمی داند، اما احتمالا این حالت از اثرات جانبی افزایش سریع میزان استروژن در بدن است. همچنین ممکن است شما متوجه شوید، غذاهایی که قبلا از آن ها لذت می بردید، ناگهان برای شما کاملا تنفرآور شده اند.

 

متغیر بودن حالات و احساسات

تغییر حالات و احساسات در دوران بارداری موضوعی عادی است؛ بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است که بر فرارسان های عصبی (پیام رسان های شیمیایی موجود در مغز) تاثیر می گذارد. افراد نسبت به این تغییرات واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. بعضی از افراد باردار احساسات چه خوب و چه بد شدیدی را تجربه می کنند، در حالی که عده ی دیگری بیشتر احساس عصبی بودن و افسردگی دارند.

نکته: اگر شما احساس ناراحتی یا ناامیدی می کنید و یا از انجام مسئولیت های روزانه ی خودتان ناتوان هستید و یا افکار آسیب زدن به خودتان را در ذهن دارید، با مشاور سلامت و یا متخصص سلامت ذهن هرچه سریع تر تماس بگیرید.

 

متورم شدن شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث شود که شما در خودتان احساس تورم کنید، احساسی شبیه به احساس بعضی از زن ها، درست قبل از قاعدگی. به همین علت است که ممکن است احساس کنید لباس هایتان در ناحیه ی کمر چسبان تر از حالت معمول است، حتی در اوایل بارداری که هنوز شکم شما بسیار کوچک است.

 

ادرار مکرر

پس از مدت کوتاهی که شما باردار شده اید، تغییرات هورمونی باعث ایجاد اتفاقات سلسله واری می شود که در نهایت منجر به افزایش میزان جریان خون از کلیه ها می شود. این اتفاق باعث می شود تا مثانه زودتر پر شود و در نتیجه شما بیشتر از معمول نیاز به ادرار کردن دارید. این نشانه ممکن است از هفته ی ششم تا دوره ی سه ماهه ی اول بارداری آغاز شود.

همان طور که بارداری شما به پیش می رود، ادرار مکرر نیز ادامه خواهد داشت و یا تشدید خواهد شد. در زمان بارداری میزان خون شما به طور چشم گیری افزایش می یابد که این موضوع باعث می شود تا مایعات بیشتری ایجاد شود و در مثانه جمع گردد. این مشکل، همزمان با رشد بچه ی شما که باعث می شود تا فشار بیشتری بر مثانه وارد شود، ترکیب  می شود.

 

خستگی

یک دفعه خسته می شوید؟ هیچ کس قطعی نمی داند که چه چیزی باعث خستگی در اوایل بارداری می شود، اما ممکن است که افزایش سریع میزان هورمون پروژسترون به خواب آلودگی شما مربوط باشد. البته کسالت های صبحگاهی و ادرارهای مکرر در طول شب نیز می تواند بر تنبلی شما بی افزاید.

معمولا شما باید با ورود به دوره ی دوم سه ماهه ی بارداری پرانرژی تر شوید، هر چند که خستگی در اواخر دوره ی بارداری برمی گردد، یعنی زمانی که وزن بسیار بیشتری را باید با خود حمل کنید و بعضی از سختی های معمول بارداری که به دست آوردن یک خواب خوب شبانه را برای شما سخت تر می کند.

 

درد در ناحیه ی سینه

یک نشانه ی رایج بارداری، سینه هایی حساس و متورم است که آن هم به دلیل افزایش میزان هورمون ها است. درد و تورمی که احساس می شود، ممکن است شبیه به حالت اغراق آمیز وضعیت سینه ها در زمان قبل از قاعدگی باشد. این ناراحتی، بعد از سه ماهه ی اول، یعنی زمانی که بدن شما خود را با تغییرات هورمونی تطبیق داد، باید به طرز قابل مشاهده ایی کاهش یابد.

 

خونریزی خفیف یا لکه دار شدن

دور از عقل به نظر می رسد، چرا که اگر شما سعی می کنید تا باردار شوید، آخرین چیزی که می خواهید ببینید، خونریزی یا لکه دار شدن واژن است. اما اگر متوجه شده باشید لکه های خفیف  در زمان دوران قاعدگی، می تواند فقط خونریزی القایی باشد. هیچ کس قطعی نمی داند که چرا این اتفاق می افتد، اما ممکن است دلیل آن تخم بارور موجود در لایه های درونی ناحیه ی کمر باشد.

نکته: حدود 25 درصد زن ها در سه ماهه ی اول بارداری، خونریزی خفیف یا لکه دار شدن را تجربه می کنند. معمولا هیچ چیز خاصی نیست، اما گاهی اوقات نشانه ی سقط جنین و یا حاملگی خارج از رحم است. اگر خونریزی شدید باشد یا همراه با درد و سرگیجه باشد و یا در کل شما نگران باشید، با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید.

 

حالت تهوع

برای بعضی از زن ها، کسالت صبحگاهی تا حدود یک یا دو ماه بعد از شروع بارداری وجود ندارد، اما برای بقیه ممکن است از هفته ی دوم شروع شود. و تنها در صبح نیست، بلکه حالت تهوع مربوط به بارداری (همراه با بالا آوردن یا بدون آن) می تواند مشکلی در صبح، ظهر یا شب باشد.

اکثر افراد باردار که دچار حالت تهوع هستند، با شروع سه ماهه ی دوم بارداری احساس راحتی می کنند. برای اکثر سایرین، یک ماه دیگر یا بیشتر زمان می برد تا از مشکل تهوع راحت شوند. تعداد کم و خوش شانسی هم کلا دچار تهوع نمی شوند.

 

نبود دوره قاعدگی

اگر عادت ماهیانه ی شما، معمولا بسیار منظم است و حالا قاعدگی شما به موقع صورت نگرفته است، ممکن است که شما قبل از متوجه شدن هر یک از نشانه ی بالا، تصمیم بگیرید تا یک آزمایش بارداری انجام دهید. اما اگر عادت ماهیانه ی شما منظم نبوده و یا دوره های خود را ثبت و دنبال نمی کردید؛ ممکن است، حالت تهوع و درد سینه و افزایش تعداد ادرار، قبل از آنکه متوجه شوید که قاعدگی شما صورت نگرفته است، به شما خبر بارداری را بدهد.

دمای بالای پایه ی بدن

اگر شما دمای پایه ی بدن خود را ثبت کرده باشید و ببینید که دمای شما به مدت 18 روز بالا مانده است، احتمالا شما باردار هستید.

و در آخر …

مدرک: آزمایش مثبت بارداری در خانه

بر خلاف آنچه که ممکن است بر روی بسته خوانده باشید، بسیاری از آزمایش های بارداری خانگی، برای تشخیص قابل اطمینان بارداری، تا زمانی حدود یک هفته بعد از نبود قاعدگی در زمان معمول خودش، حساسیت و دقت کافی را ندارند. پس اگر تصمیم گرفتید تا آزمایش را زودتر از این زمان انجام دهید و جواب شما منفی بود، چند روز بعد، دوباره امتحان کنید.

یادتان باشد قبل از آنکه شما بتوانید خودتان را باردار بنامید، نوزاد شروع به رشد کرده است، پس زمانی که شما منتظر باردار شدن هستید و به دنبال نشانه های اولیه ی بارداری هستید، مراقبل سلامتی خودتان باشید.

وقتی که شما نتیجه ی مثبت را گرفتید، با دکتر خودتان قرار بگذارید.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۳ دیدگاه

دیدگاهی بگذارید